Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Geografická značka legendárnosti

17.12.2014, 11:46 | Martin Jesný | © 2014 News and Media Holding

Je len málo krajín, ktorých názov sa ako prívlastok považuje za symbol kvality. Ešte menej obvyklé je to v prípade viacerých druhov produktov.

 • Tlačiť
 • 0

A ťažko si predstaviť krajinu, ktorá má dokonca zákonom vymedzené, kedy vôbec možno jej geografický pôvod použiť. No Švajčiarsko také je. „Swiss Made“ a ekvivalenty vo francúzštine, v nemčine a taliančine ako hlavných jazykoch krajiny sa používajú prevažne v spojení s hodinkami. Komu sa však pri spojení „švajčiarska čokoláda“ nezačnú zbiehať slinky? A koľkým chlapcom – bez ohľadu na vek – nezasvietia oči pri zmienke o švajčiarskom vojenskom nožíku?

Zákonná švajčiarskosť

Pri hodinkách je „švajčiarskosť“ synonymom bezchybného fungovania. A Švajčiari sú naň rovnako hrdí, ako sú prísni na jeho pridelenie. Zákon o ochrane značiek veľmi striktne definuje, kedy sú hodinky naozaj švajčiarske. Predovšetkým musia mať strojček, ktorý je považovaný za švajčiarsky a bol vmontovaný a finálne skontrolovaný na území Švajčiarska. A aby bol pohon, teda strojček hodiniek švajčiarsky, čo je samostatná kategória hodiniek, musí byť nielen požehnaný tamojšou kontrolou, ale má mať aj presnú hodnotu dielcov (mimo ceny montáže), ktoré vyrobili vo Švajčiarsku. Dlho stačilo päťdesiat percent. No od minulého roku švajčiarsky parlament sprísnil kritérium na šesťdesiat, čím symbolicky prisadil nielen lokálnej hodinárskej výrobe, ale aj celému priemyslu.

V októbri tohto roku vyviezli z krajiny hodinky v hodnote skoro 2,3 miliardy švajčiarskych frankov (vyše 1,9 miliardy eur), čím vývoz za desať mesiacov dosiahol rekordných 18,4 miliardy frankov (skoro 15,5 miliardy eur). Je jasné, že pôvod je dobrý predajný argument. Najmä ak sa priemerná cena hodiniek pohybuje nad 550 eurami. Na porovnanie, priemerná cena hodiniek z Číny sú dve eurá.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND Focus Švajčiarsko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.