Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Hlavné a hladné mestá

17.12.2014, 11:46 | Ľuboslav Kačalka | © 2014 News and Media Holding

Hoci európski lídri radi a často hovoria o rovnosti, sama únia je mozaikou rôznorodých hospodárskych celkov. Rozdiely nevidieť len medzi členmi, ale aj medzi regiónmi vnútri štátov. V mnohých prípadoch dokonca platí, že najbohatšie oblasti výrazne prekonávajú zvyšok krajiny. Pomyselnými šťastlivcami sú predovšetkým obyvatelia hlavných miest.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Eurostat pravidelne porovnáva ekonomickú výkonnosť na obyvateľa po zohľadnení parity kúpnej sily. V najnovšom rebríčku za rok 2011 je v zozname desiatich najbohatších regiónov až sedem hlavných miest. Suverénne najbohatším je takzvaný vnútorný Londýn, ktorého výkonnosť predstavuje až 321 percent priemeru EÚ. Nasledujú Luxemburg (266 %) a Brusel (222 %). Bratislava je šiesta (186 %) a po zohľadnení parity bohatšia ako desiata Praha (171 %) či dvanásta Viedeň (165 %).

Vo všeobecnosti platí, že hlavné mestá sú vo svojich krajinách najbohatšími regiónmi. Výnimky nájdeme len v Nemecku, Holandsku, Taliansku a Španielsku. V prípade Berlína stojí za zmienku, že ako jediné hlavné mesto má dokonca ekonomickú výkonnosť nižšiu (113 %) ako národný priemer (123 %). Príčinu treba hľadať ešte v časoch studenej vojny, keď bol rozdelený Berlín z väčšej časti súčasťou socialistickej NDR. Pohyb z periférie do veľkých miest je tendenciou najmenej posledného desaťročia – čím sú sídla ďalej od veľkých miest, tým sú chudobnejšie, ekonomicky slabšie a vekovo staršie. Toto napätie bude v najbližších rokoch len pokračovať: starnutie vidieka, na Slovensku i v Európe, znamená obmedzenie dostupných služieb vrátane škôl, dopravy i zdravotníctva. A kde chýbajú školy a ľahká dostupnosť, tam chýbajú rodiny s deťmi. Vyberú si väčšie mestá. Táto rovnica platí v rámci celej EÚ a kríza ju len posilnila, keďže prinútila municipálne rozpočty k šetreniu a obmedzeniu investícií. Na Slovensku tento pohyb zachytávajú sčítania obyvateľov: pred necelým polstoročím žilo v obciach nad desaťtisíc obyvateľov, necelá tretina obyvateľstva, pred dvadsiatimi rokmi to stále nebola polovica. Dnes sa už ich podiel blíži k 60 percentám a stúpa.

Rovnostárska Škandinávia

Najväčší nepomer medzi ekonomicky najsilnejším a najslabším regiónom vykazuje Veľká Británia (až päťnásobok), druhé je Rumunsko, vysoko je aj Slovensko – na štvrtom mieste s 3,6-násobným rozdielom. Na opačnom póle sú Slovinci, Fíni a Švédi (1,6-násobok). Švédsko je zároveň jedinou krajinou, kde dosahujú všetky regióny výkonnosť nad priemerom európskej dvadsaťosmičky.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 50/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Slovensko a svet v roku 2015

Súvisiace články

Firmy v roku 2015: Božie mlyny pomelú aj oligarchov
. Ich dôchodok sa blíži

Firmy v roku 2015: Božie mlyny pomelú aj oligarchov
. Ich dôchodok sa blíži

Slovenskí mocní a bohatí hľadajú nástupcov medzi svojimi manažérmi, ale aj deťmi. Niektorí spájajú impériá


Kreatívny prezident


Som rád, že žijem práve tu

Počiatek čaká na ortieľ

Komu patrí Slovensko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.