Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Krajina, čo si bohatstvo vypremýšľala

17.12.2014, 11:46 | Martin Jesný | © 2014 News and Media Holding

Ako sa môže malý štát bez prírodných zdrojov a navyše sčasti pokrytý vysokými horami stať nominálne najbohatšou krajinou sveta? Tak, že si bohatstvo vytvorí. Švajčiarsko naplnilo tento zdanlivo jednoduchý návrh a je z neho krajina, ktorá za veľkú časť svojej prosperity vďačí vede.

 • Tlačiť
 • 0

Boli to mená ako Albert Einstein či Leonhard Euler v teoretickej vede, otec a syn s priezviskom Piccard v leteckom vynálezcovstve... To je len ukážka. Lebo inak sa k nejakému typu vzťahu k Švajčiarsku hlási vyše stodesať držiteľov Nobelovej ceny. No čo je pre krajinu dôležité aj nad rámec reputácie, je rozsiahly firemný výskum. Ten robí zo značky Swiss Made doslova značku kvality v high tech. A zo Švajčiarska v medzinárodnom porovnaní inovačnej výkonnosti jasnú jednotku. Zrejme neprekvapí, že aj v takej silnej zostave držia prím medicínske a farmaceutické vedy v krajine, kde prvá univerzita v tomto odbore vznikla – v Bazileji v roku 1460.

Nobelovky aj miliardy

Veda je vo Švajčiarsku dlhodobou prioritou všetkých vlád. Jej najsilnejší prvok je Švajčiarska národná nadácia pre výskum, ktorá má na podporu vedy priamo mandát federálnej vlády a jej organizácií. Financuje najmä základný výskum priamo cez výskumné programy, štipendiá či prácu špičkových vedcov a má program na podporu žien a mladých ľudí vo výskume. Mnoho výskumných projektov platí aj pri spolupráci švajčiarskych vedcov a výskumných organizácií so zvyškom sveta. Základný výskum robia vo Švajčiarsku primárne univerzity, Federálny technologický inštitút v Zürichu a polytechnika Ecole Polytechnique Fédérale Lausanne. Aplikovanému výskumu sa venujú špecializované univerzity so silnými prepojeniami na priemysel. Najmä dlhodobé výskumné programy s celospoločenským významom bežia v štyroch akadémiách Švajčiarskej akadémie umení a vied. Vo Švajčiarsku má sídlo a výskumné pracoviská aj množstvo medzinárodných či globálnych vedeckých organizácií. Najznámejšia je centrála Európskej organizácie pre nukleárny výskum (CERN) s jej urýchľovačom, ktorý je zrejme najznámejšie a určite najväčšie vedecké zariadenie na svete.

Príťažlivý biznis

Netreba však zabúdať, že dve tretiny výskumu vo Švajčiarsku sa financujú z privátnych zdrojov. Z investícií do výskumu a vývoja, ktoré boli v roku 2011 v krajine dokopy skoro 10,3 miliardy eur, bol podiel firiem viac než 7,5 miliardy eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND Focus Švajčiarsko

Súvisiace články

Strieborná ekonomika potrebuje inovatívne riešenia

Strieborná ekonomika potrebuje inovatívne riešenia

Ľudom treba do vyššieho veku poskytnúť nielen komfort, ale aj sebarealizáciu, znie apel fóra Swissness

Dvesto rokov na vrchole

Som rád, že žijem práve tu

Počiatek čaká na ortieľ

Komu patrí Slovensko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.