Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Politika v roku 2015: Na koho sa usmeje šťastie


26.12.2014, 05:00 | Marián Leško | © 2014 News and Media Holding

Prezidentské voľby v roku 2014 ukázali, aký obrovský potenciál podpory má alternatívna ponuka voči Smeru-SD, ak dokáže osloviť voličov druhého politického tábora.

 • Tlačiť
 • 2

Novembrové komunálne voľby zasa potvrdili, že ponuka, ktorú predkladajú tradičné i novšie stredopravé strany, tento po­tenciál nedokáže prebudiť a ani využiť. Kandidáti bez straníckej príslušnosti boli v lokálnych voľbách oveľa úspešnejší ako vládna strana, ale tá si udržala prevahu nad konkurenčnými partajami. Predvolebný rok bude zaujímavý najmä z toho hľadiska, či alternatívna ponuka voči Smeru sa bude iba rozširovať alebo aj skvalitňovať. 


Stranícke premnoženie


V parlamentných voľbách 2012 stranu Smer podporilo viac ako 1 134-tisíc voličov, čo jej umožnilo, aby vytvorila vládu jednej strany s pohodlnou parlamentnou väčšinou. V druhom kole marcových volieb prezidenta republiky dostal Andrej Kiska milión tristotisíc hlasov, čo je takmer o 170-tisíc hlasov viac, ako predstavuje historické maximum Smeru. 


Ľuďom s politickými ambíciami je preto jasné, aký obrovský je počet voličov, ktorí čakajú na „svojho“ politika. 


To je aj hlavný dôvod, pre ktorý sa na stranícky premnoženom Slovensku stále rodia nové strany: založením politického subjektu si politicky ambiciózne osoby kupujú žreb do lotérie v nádeji, že práve oni rozbijú voličský bank. Zneprehľadňujú tak politickú scénu a zvyšujú počet subjektov bez akejkoľvek šance na úspech. 


Slovinský úkaz


Štrnásť mesiacov pred riadnymi voľbami sa neobjavil nik, kto by mohol zopakovať fenomenálny úspech A. Kisku na úrovni parlamentu. A už sa vlastne ani objaviť nemôže, lebo bývalý podnikateľ a filantrop, ktorý sa stal prezidentom, začal na svojom úspechu intenzívne pracovať dva roky pred samotnými voľbami – svoju kandidatúru oznámil v apríli 2012. Model Kiska zjavne reprodukovaný nebude, čo však nevylučuje, že sa tu môže objaviť niečo ako slovinský úkaz.


Strana Mira Cerara, ktorá vznikla 2. júna 2014, vyhrala júlové parlamentné voľby v Slovinsku a jej predseda po šiestich týždňoch v politike získal nárok na kreslo premiéra. Bola to typická čierna labuť, ako ju definoval Nassim N. Taleb: udalosť za hranicami obvyklých očakávaní. Keďže aj na Slovensku sa môže stať to, čo v Slovinsku, bola by to recidivujúca čierna labuť. Nedá sa vylúčiť, ale nachádza sa v oblasti vysoko nepravdepodobného.


Demotivovaný premiér


Oveľa pravdepodobnejšie je, že sa parlamentná súťaž bude konať za účasti už teraz známych pretekárov. Vysokým favoritom zostáva Smer, ktorému cestu k tretej vláde môže skomplikovať demotivovaný premiér a úplný návrat k vládnutiu v štýle prvého Ficovho kabinetu.


Šéf Smeru utrpel v prezidentských voľbách najťažšiu osobnú porážku, lebo v druhom kole dostal o 414-tisíc hlasov menej ako jeho súper. Prestíž, ktorú chcel získať prezidentskými voľbami, pripadla úplnému politickému nováčikovi, voči ktorému sa počas kampane správal nadradene. Nielen osoby z okruhu Roberta Fica, ale predovšetkým jeho verejné pôsobenie svedčí o tom, že premiér stratil politický drive a hľadá cestu, ako uniknúť zo zajatia premiérskej funkcie. 


Udalosti z druhej polovice roku 2014 priniesli množstvo dôkazov, že stranícky klientelizmus a korupcia je aj pre druhú Ficovu vládu rovnako zaťažujúca, ako bola pre prvú. Stupňujúca sa diskreditácia vládnej strany je hlavným dôvodom, pre ktorý premiér R. Fico pripúšťa možnosť predčasných parlamentných volieb. Ideálne pre Smer by bolo, keby do volebnej súťaže nešiel ako vládna strana – v takejto pozícii strana neuspela v roku 2010 a v roku 2014 jej prezidentský kandidát. 


Lenže útek vpred, útek od moci by bol príliš komplikovaný. Aj keby premiér podal demisiu, prezident ju môže prijať a poveriť vládu, aby plnila svoje povinnosti až do vymenovania novej – k čomu by mohlo dôjsť aj po voľbách. Navyše doterajšie skúsenosti s predčasnými voľbami potvrdzujú, že strany, ktoré ich účelovo vyvolali, boli napokon voličmi po zásluhe potrestané. Oveľa pravdepodobnejšie preto je, že Smer sa pokúsi zabrániť poklesu preferencií populárnymi sociálnymi opatreniami a profilovaním ako sociálnodemokratickej strany.


Tradiční účastníci 


Testom parlamentných volieb na Slovensku úspešne prechádzajú strany identity, či už konfesionálnej alebo etnickej. Kresťanskodemokratická strana (KDH) môže už v predvolebnom roku počítať s dvoma istotami. Dobrou istotou je, že sa dostane do parlamentu. Zlou zasa to, že nezíska toľko hlasov, aby sa mohla stať lídrom vládneho zoskupenia. V predvolebnom roku bude mať strana Jána Figeľa starý známy problém – ako nestratiť pozíciu žiaduceho koaličného partnera, nech už vládu zostavuje ktokoľvek. Nikto nemá také predpoklady, aby v tejto úlohe uspel, ako práve Figeľovo KDH.


Hoci strana Bélu Bugára (Most-Híd) svojim programom a ani charakterom nie je stranou národnostnej identity, napriek tomu sa k nej takto orientovaní voliči už dvakrát priklonili. Do tretice to bude mať Most-Híd najťažšie, lebo všetky druhy volieb od roku 2012 potvrdili vzostup popularity Strany maďarskej komunity (SMK) v tábore etnicky hlasujúcich voličov. V predvolebnom roku sa bude súťaž medzi Mostom-Híd a SMK ešte vyostrovať. Ak by sa obe strany dostali do parlamentu, zvýšilo by to pravdepodobnosť možnosti, že vznikne vláda bez Smeru. 


Šťastie pre jedného


Úspech Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) vo  voľbách 2012 bol dôsledkom diskreditácie a úpadku SDKÚ-DS a tiež Slobody a Solidarity. V roku 2015 sa ich úpadok s veľkou pravdepodobnosťou ešte prehĺbi, ale zoskupenie Igora Matoviča už nebude jeho hlavným beneficientom. Na to je príliš „staré“ a opozerané. Voliči pseudopolitického združenia budú hľadať nový subjekt, ktorý uspokojí ich potrebu protestu a dovolí im, aby doň naprojektovali svoje očakávania. 


Z nových strán má najväčšiu šancu uspieť subjekt Radoslava Procházku (Sieť). Po famóznom nástupe, ktorý bol umožnený tým, že jej zakladateľ ako kandidát na prezidenta získal viac než 400-tisíc hlasov, strana veľmi utrpela, lebo sa jej predseda nechal vmanévrovať do Matovičových pascí. Predvolebný rok bude pre Sieť skúškou, či dokáže reparovať škody, aké jej spôsobila neobratnosť predsedu v politickom boji zblízka. Ak prepad podpory zastaví, v takom prípade môže profitovať z javu, ktorý sa dá označiť ako preferenčný fenomén SDKÚ. 


Dlhodobé preferencie SDKÚ boli vždy nižšie ako skutočný výsledok dosiahnutý vo voľbách. Po zvážení ponuky sa váhajúci voliči v poslednej chvíli priklonili k strane, ktorá im nebola veľmi sympatická, ale vyhodnotili ju ako najlepšiu možnosť, aká je dispozícii. Lenže tak ako v prípade slovinského úkazu, aj pri preferenčnom fenoméne na spôsob SDKÚ sa šťastie môže usmiať iba na jedného.


2015


Smer sa pokúsi zabrániť poklesu preferencií populárnymi sociálnymi opatreniami a profilovaním ako sociálnodemokratická strana

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 51/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Slovensko a svet v roku 2015

Tagy KDH, Most-Híd, parlament, politika, SDKÚ-DS, Sloboda a Solidarita, Smer-SD, voľby

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.