Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Oligarchovia sú silní v odvetviach, kde má vplyv štát

30.12.2014, 11:05 | Zuzana Petková | Filip Obradovič | © 2014 News and Media Holding

V sektoroch, ktoré reguluje štát majú finančné skupiny a oligarchovia istoty, že budú zarábať roky, hovorí zakladateľ portálu Finstat.sk Filip Glasa

 • Tlačiť
 • 0

Prekvapili vás údaje o vplyve finančných skupín a oligarchov?

Asi áno. Nemyslel som si, že budú mať aktíva väčšie ako tri automobilky.

Prečo?

Stále sa hovorí, že automobilový priemysel je motorom ekonomiky. Pritom sa zdá, že jeho vplyv je menší ako finančníkov a oligarchov. Môže to byť spôsobom podnikania, finančné skupiny majú tendenciu rásť, celý cash flow, ktorý príde do firmy, použijú na to, aby dokúpili ďalšie aktíva. Automobilka rastie v zahraničí, tu len vyrába.

Čo to znamená pre ekonomiku?

Finančné skupiny a oligarchovia silno ovplyvňujú najmä konkrétne odvetvia. Realizujú sa napríklad v energetike a zdravotníctve. Mnohí z nich teraz investujú najmä do rôznych elektrární.

Je to spôsobené tým, že tieto sektory sú regulované štátom?

Určite áno. Idú najmä do tých oblastí, ktoré ovplyvňuje štát a kde majú istoty. Ak si už raz zazmluvnia odber elektriny, majú stabilný biznis na niekoľko rokov. Podobne je to aj so zdravotníctvom.

Sú niektoré z týchto skupín transparentnejšie a iné skrývajú viac?

Transparentnejšie sa snažia byť J&T a Penta, ktoré chcú získať peniaze od bánk a investorov. Majú lepšie výročné správy a viac zverejňujú. Samozrejme, nenájdete tam firmy ako SkyToll, o ktorých sa spoločnosť domnieva, že ich ovládajú. Podnikateľské subjekty ako Grafobal Ivana Kmotríka alebo Brhelova skupina nemajú dôvod a asi ani nechcú zverejniť celú štruktúru.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - komu patrí Slovensko

Tagy analytici, oligarchovia, štatistika

Súvisiace články

Slovensko v moci oligarchov

Slovensko v moci oligarchov

O tom, či finančné skupiny a podnikatelia napojení na štátne zákazky ovládajú túto krajinu, sa povedalo už veľa. TREND sa pokúsil vyčísliť ich vplyv na ekonomiku podľa oficiálnych a dostupných údajov.

Komu patrí Slovensko

Som rád, že žijem práve tu

Počiatek čaká na ortieľ

Komu patrí Slovensko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.