Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Počiatek čaká na ortieľ

22.12.2014, 15:00 | Marián Leško | © 2014 News and Media Holding

Hlavným obhajcom odvolávaného ministra dopravy Jána Počiatka nebol na schôdzi parlamentu predseda vlády, ale jeho alternát Robert Kaliňák. Robert Fico radšej navštívil sklárne, kde si vyfúkal sklenenú guľu.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika

Ekonomika

Tagy

Počiatek

Nemusela byť ani veštecká na to, aby vedel, že raz možno predsa len bude musieť ministra odvolať. Stane sa to v prípade, keď Európska komisia neodsúhlasí oficiálne stanovisko vlády, že verejná súťaž na výber mýta palivovými kartami bola v súlade s pravidlami EÚ.

Keby R. Fico obhajoval ministra osobne, všetko, čo by povedal na obranu J. Počiatka, mohlo by byť použité proti nemu. Pretože Európska komisia zatiaľ nepodlieha slovenskému premiérovi tak, ako na Slovensku všetky „nezávislé“ kontrolné inštitúcie podliehajú strane Smer-SD, predseda vlády nešiel do osobného rizika. Ak Európska komisia povie, že súťaž nebola v poriadku, napokon urobí to, k čomu malo dôjsť už pred šiestimi rokmi. J. Počiatek ako člen vlády definitívne skončí.

Dvaja beneficienti

Ekonomickí analytici a investigatívni novinári, ktorí sa zaoberali a zaoberajú tým, ako prvá Ficova vláda zrealizovala tender na elektronické mýto, nevychádzajú z úžasu, že niečo také bolo možné, hoci aj oni vnímajú Slovensko ako krajinu neobmedzených možností. Naposledy sa tendru a tomu, čo po ňom nasledovalo, venovala Veronika Remišová, ktorá využila desaťročné skúsenosti z práce pre Európsku komisiu na zisťovanie faktov so silnou výpovednou hodnotou.

Porovnala, ako sa vyberá mýto v Nemecku a na Slovensku, lebo obe krajiny používajú obdobný systém kontroly pohybu vozidiel prostredníctvom GPS. A zistila, že kým na Slovensku si víťaz tendra a prevádzkovateľ systému SkyToll počas prvých siedmich rokoch prevádzky nechá viac než 60 percent vybraného mýta, v Nemecku je to len 15 percent: „Ak by sme pri výbere dodávateľa dosiahli nemecké hodnoty, ušetrili by sme len za prvých sedem rokov viac než 500 miliónov eur.“

Pokiaľ ide o vlastnícke pozadie SkyTollu, V. Remišová dospela k záveru, že konečnými beneficientmi sú dvaja 50-percentní akcionári. Jej skúmanie zainteresovaných firiem, vlastníckych zmien, záložných zmlúv a personálnych prepojení vyústilo do tvrdenia, že „mýto si naporciovali fifty-fifty dve finančné skupiny v pozadí“, J&T a skupina okolo podnikateľa Milana Fiľa. Nech už je beneficientom SkyTollu ktokoľvek, s pravdepodobnosťou blízkou istote je aj beneficientom spoločnosti Fleetpay. Ktorá profitovala a má profitovať z výberu mýta palivovými kartami.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 50/2014. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy Počiatek

Súvisiace články

Ľudia majú korupcie po krk

Ľudia majú korupcie po krk Res publica

Názor | Zastupiteľská demokracia nemôže fungovať bez elementárnej dôvery medzi voličmi a stranami

Som rád, že žijem práve tu

Komu patrí Slovensko

Slovensko v moci oligarchov

Čo čakať v roku 2015

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.