Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko v moci oligarchov

17.12.2014, 11:45 | Filip Obradovič | Zuzana Petková | © 2014 News and Media Holding

Dvadsaťpäť rokov po nežnej revolúcii visí vo vzduchu otázka, či od autoritatívneho minulého režimu sa Slovensko neposunulo k neželanej oligarchizácii demokracie. Udalosti z roka 2014 urobili z tejto otázky ešte dôležitejšiu tému. O tom, či finančné skupiny a podnikatelia napojení na štátne zákazky ovládajú túto krajinu, sa povedalo už veľa. TREND sa pokúsil vyčísliť ich vplyv na ekonomiku podľa oficiálnych a dostupných údajov, čo doteraz nikto neurobil. Výsledky prekvapili

 • Tlačiť
 • 0

Pomenovanie „oligarchia“ má pôvod v gréčtine a znamená „vládnuca menšina“. Tá môže byť rôznorodá – od kráľovských rodov, boháčov cez rodinné väzby, korporácie až po cirkvi či vojsko. V prípade oligarchie na Slovensku odborníci hovoria o ekonomicky silných finančných skupinách a podnikateľoch napojených na štát.

Pohľad na oficiálne údaje, ku ktorým sa slovenskí oligarchovia priznávajú, prekvapí. Pretože podľa nich nevyzerajú ako tí, ktorí by domácu ekonomiku mali ovládať. Skutočnosť však môže byť celkom iná.

Viac ako automobilky

Z oficiálne dostupných údajov vyplýva, že TRENDOM vybrané mená podnikateľov a skupín majú vplyv na aktíva firiem v hodnote takmer 37 miliárd eur. Pre lepší obraz v porovnaní s aktívami, ktoré majú na Slovensku tri automobilky Volkswagen, PSA Peugeot Citroën a Kia, je to približne osemkrát viac. Ak porovnáme aktíva za 192-tisíc firiem pôsobiacich na Slovensku, podiel vybraných finančných skupín a podnikateľov je vyše 12 percent. A do tretice ešte jeden údaj. Tržby, ktoré dosahujú, sú v porovnaní s hrubým domácim produktom krajiny na úrovni štyroch percent.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - komu patrí Slovensko

Súvisiace články

Oligarchovia sú silní v odvetviach, kde má vplyv štát

Oligarchovia sú silní v odvetviach, kde má vplyv štát Nájdete v TRENDE

V sektoroch, ktoré reguluje štát majú finančné skupiny a oligarchovia istoty, že budú zarábať roky, hovorí zakladateľ portálu Finstat.sk Filip Glasa

Komu patrí Slovensko

Som rád, že žijem práve tu

Počiatek čaká na ortieľ

Komu patrí Slovensko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.