Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Švajčiarska garda krížom cez podnikovú scénu

17.12.2014, 11:46 | Martin Jesný | © 2014 News and Media Holding

Pozoruhodne pestrá a naprieč odvetviami natiahnutá zostava švajčiarskych firiem na slovenskej firemnej scéne má niečo spoločné. Akoby v nej neboli málo významné firmy.

 • Tlačiť
 • 0

Nie sú krikľavé jednotky svojich odvetví, no patria medzi lídrov. A najmä, obvykle majú dôležitú, prinajmenej regionálnu pozíciu v medzinárodných skupinách. Bez ohľadu na to, či pôsobia v priemysle alebo v iných brandžiach.

Na zabehnutých základoch

Dobrým príkladom je najväčšia firma švajčiarskej proveniencie na Slovensku, pobočka obuvníckeho koncernu Rieker. Táto skupina je tu dvadsaťdva rokov. Aj keď si najskôr iba prenajímala prácu – a potom časť fabriky – v Moravskom Lieskovom, pôvodne súčasti socialistického kombinátu Závody 29. augusta. Práve cez ľudí tohto štátneho podniku využili Švajčiari tradíciu kedysi silného obuvníckeho priemyslu s baťovskými koreňmi, no aj socialistickou veľkoprodukciou. Pred devätnástimi rokmi kúpil Rieker iný nefunkčný závod bývalého ZDA – v Komárne. Ten mal vtedy iba tristo ľudí. No netrvalo dlho a prišiel čas, keď bol počet tuzemských zamestnancov štvorciferný. Popri tom mal Rieker počas prelomu milénia niekoľko rokov aj závod v Ilave. Postavil ho na zelenej lúke a dával prácu aj obyvateľom tamojšieho nápravného zariadenia. Neskôr sústredil celú produkciu v Komárne a drží nielen pomerne stabilnú úroveň výroby, ale aj počet zamestnancov okolo dvoch tisícok ľudí. V tomto meste na juhu je po páde viacerých podnikov jediný naozaj veľký zamestnávateľ. V tržbách, ktoré vlani po raste zhruba o desatinu presiahli 164 miliónov eur, však nefigurujú len výsledky práce komárňanských obuvníkov. Slovenský Rieker je aj dôležitou obchodnou jednotkou koncernu a riadi predaje v celej strednej a východnej Európe. Realitná divízia skupiny postavila v priebehu vyše desiatich rokov v susedstve komárňanského závodu dva moderné sklady, ktoré patria stredoeurópskemu logisticko-distribučnému centru.

Zdroj: Maňo Štrauch

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND Focus Švajčiarsko

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.