Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pozoruhodný príbeh Camillusa Braxatora

14.02.2014, 05:29 | Ján Kováč | © 2014 News and Media Holding

Popri bielych koňoch, politikoch a obchodníkoch namočených v kauze emisie zaniklo jedno dôležité meno. Camillus Braxator, právnik slovenského pôvodu (narodil sa ako Kamil), si pozornosť zaslúži. Podľa špeciálnej prokuratúry bol riaditeľom hneď troch firiem, cez ktoré tiekli peniaze za emisie. Nie je bežný privátny bankár, objavuje sa v súvislosti s podobnými podozrivými transakciami v Česku, Taliansku aj v Rusku.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Braxator a jeho príbuzní mali asistovať pri odčerpávaní verejných peňazí štátnymi úradníkmi a manažérmi na kontá v daňových rajoch. V prípade emisných povoleniek malo pretiecť cez účty C. Braxatora najmenej 22 miliónov eur – polovica sumy, o ktorú Slovensko pri obchode prišlo.

Emigrácia

Kamil Braxator s rodičmi emigroval do Švajčiarska v roku 1968. Píše o tom okrem iných aj nacionalistický historik František Vnuk v nekrológu Kamilovho otca Františka Braxátora. Pre historika je Kamilov otec zaujímavý svojimi národniarskymi aktivitami. F. Braxátor bol medzi emigrantmi vo Švajčiarsku poprednou postavou krajanských a kultúrnych spolkov. Braxator mladší vyštudoval vo Švajčiarsku právo a stal sa vplyvným privátnym bankárom.

Podľa českých médií ide o toho istého človeka, ktorý v online registroch vystupuje pod menom Camillus. Špeciálna prokuratúra ho vo svojom emisnom zozname nesprávne uviedla pod menom Braxtor. Jej hovorkyňa Jana Tökölyová pre TREND potvrdila, že ide o preklep, ktorý prevzali aj slovenské médiá.

Česká privatizácia

Meno C. Braxator sa poprvýkrát významnejšie vynára v Česku. Lidové noviny ho označili za „mocného bankára s kontaktmi na významných českých a slovenských podnikateľov a finančníkov“. C. Braxator podľa českých médií zohral kľúčovú úlohu pri podvodnej privatizácii Mosteckej uhelnej společnosti (MUS).

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Kauza: Za korupciu na slobode. Minister Borec sa má spovedať

Kauza: Za korupciu na slobode. Minister Borec sa má spovedať Nájdete v TRENDE

Bývalý košický poslanec František Olejník bol odsúdený za úplatok na päť rokov. Vďaka ministrovi Tomášovi Borecovi je na slobode. T. Borec má teraz kauzu vysvetliť parlamentu 1

S víziou kolchozu na hornej Nitre

Problémy SES narástli. Tak sa chystajú druhé strojárne

Najdrahšie kávy sveta

Školy viac napredujú, ak vtiahnu rodičov

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.