Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Regulácia v ofsajde

12.02.2014, 11:29 | Ľuboslav Kačalka | © 2014 News and Media Holding

EMIR, MiFID, IMD, ELTIF, UCITS – nejde o o oživovanie esperanta, všetky skratky sú názvami európskych regulatívnych mechanizmov, ktorých cieľom je chrániť a informovať klienta na finančnom trhu. V prísne stráženom prostredí by sa mohlo zdať, že ani euro nezaplatí klient finančných služieb bez zladenia s príslušnou smernicou či zákonom. Opak je však pravda, oko regulátora nedovidí do všetkých zákutí finančných služieb.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

V niektorých aspektoch regulácie Slovensko doslova predbehlo Európu. Napríklad zákon o finančnom sprostredkovaní zaviedol povinnosť pravidelného odborného vzdelávania a skúšok pre sprostredkovateľov úverov, vkladov, poistiek, investícií a produktov druhého a tretieho piliera. Zároveň prísne oddelil provízny a honorárový model, označenie finančný poradca môžu používať už iba subjekty, ktoré nie sú platené províziou od finančných inštitúcií. Navyše ich čakajú náročné testy vrátane ústnej skúšky. Všetci ostatní sú agenti a majú zákonnú povinnosť pracovať v prospech klienta. Na ich žiadosť musia dokonca prezradiť výšku provízie, ktorú za sprostredkovanie finančného produktu dostanú.

Čo zákon nevidí

Sprostredkovateľom medzi súkromnými investormi a žiadateľmi o pôžičky je aj systém Žltý melón. Podľa zahraničného vzoru páruje voľné prostriedky a dopyt po nich. Potenciálny investor uzatvorí mandátnu zmluvu so spoločnosťou iService a záujemca o úver zmluvu so spoločnosťou iSales. Všetky osoby získajú unikátny nickname, pod ktorým vystupujú v priamych zmluvných vzťahoch. Dlžník a veriteľ teda majú medzi sebou uzatvorenú priamu zmluvu, ale svoju skutočnú totožnosť nepoznajú. Zmluvy za nich uzatvorili na základe mandátnej zmluvy spoločnosti iService a iSales. Ani jedna z týchto firiem však nie je zapísaná v registri finančných sprostredkovateľov. Sprostredkovanie totiž ponúka pre fyzické osoby, nie pre finančné inštitúcie. Rovnako nie je zapísaná ani v registri veriteľov, kde sa zapisujú bankové aj nebankové subjekty. Žltý melón totiž nepožičiava, ale úvery iba sprostredkúva.

Ak by sa klient riadil pravidlom ignorovať všetkých neregistrovaných sprostredkovateľov, Žltému melónu by vôbec nedal šancu. Z celosvetového hľadiska by pritom prišiel o zaujímavý trend. Americká spoločnosť Lending Club zabezpečila od roku 2007 peer to peer pôžičky v objeme 3,5 miliardy dolárov, a to spravidla za výhodnejších podmienok pre obe strany oproti ponuke bánk. To je, samozrejme, spôsobené tým, že riziko krachu dlžníka znáša investor, a nie sprostredkovateľ v podobe Žltého melóna či Lending Clubu. Roman Feranec zo Žltého melóna vysvetľuje, že ešte pred spustením sami iniciatívne oslovili Národnú banku Slovenska (NBS), tá však mohla iba konštatovať, že podľa súčasnej legislatívy Žltý melón nepodlieha jej dohľadu. Na svojej stránke NBS len odporúča verejnosti, aby venovala zvýšenú pozornosť zhodnoteniu vážnosti rizík, spojených s takýmto investovaním. R. Feranec hovorí, že ich zmluvné vzťah sú riešené podľa Občianskeho zákonníka, a dodáva: „Sami by sme uvítali, aby legislatíva explicitne riešila túto formu poskytovania pôžičiek a investovania peňazí.“

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Súvisiace články

Kauza: Za korupciu na slobode. Minister Borec sa má spovedať

Kauza: Za korupciu na slobode. Minister Borec sa má spovedať Nájdete v TRENDE

Bývalý košický poslanec František Olejník bol odsúdený za úplatok na päť rokov. Vďaka ministrovi Tomášovi Borecovi je na slobode. T. Borec má teraz kauzu vysvetliť parlamentu 1

S víziou kolchozu na hornej Nitre

Pozoruhodný príbeh Camillusa Braxatora

Problémy SES narástli. Tak sa chystajú druhé strojárne

Najdrahšie kávy sveta

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.