Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

S víziou kolchozu na hornej Nitre

17.02.2014, 05:29 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Šéf jedného z najväčších slovenských družstiev Devio Nové Sady Ivan Oravec nedávno upozornil na problém vykupovania slovenskej pôdy cudzincami s dôvetkom, že už aj za humnami jeho podniku má tristo hektárov pôdy na chov koní nejaký Rus. Dnes sa ukazuje, že je to len časť pravdy. A že cudzinec nemusí vzbudzovať medzi domácimi roľníkmi iba obavy.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Z koniara stratég

Obavy farmárov síce nemusí rozohnať to, že spomenutý Rus kúpil na hornej Nitre v okolí obce Malé Ripňany sedemsto hektárov pôdy a v nákupoch chce pokračovať. Ale ide o človeka, ktorý žije na Slovensku desať rokov a vyhlasuje, že v tunajšom poľnohospodárstve chce zaznamenať podobný úspech, aký sa mu podaril pri výrobe televízorov. Do slovenských fariem začal investovať Vladislav Khabliev, majiteľ a šéf druhého najväčšieho producenta televízorov v krajine s vyše ôsmimi stovkami zamestnancov – Universal Media Corporation z Nového Mesta nad Váhom.

„Nie som kšeftár s pôdou či zbohatlík z cudziny chovajúci kone, ktorý príde na Slovensko len občas na dovolenku. Chcem tu vybudovať agropotravinársky komplex s farmami i spracovateľskými fabrikami, do ktorého pozývam aj domáce družstvá,“ zdôrazňuje V. Khabliev. Nestretáva sa len s nedôverčivosťou domácich farmárov. Už dlhšie sa totiž nevie prepracovať k podporám z eurofondov. I keď by mali slúžiť práve na tvorbu nových pracovných miest i zvyšovanie pridanej hodnoty v agrosektore. „Snažím sa na Slovensku dospieť k dohodám. Ale ak ma tu niekto nechce, pôjdem do produkcie potravín v susedných krajinách,“ zdôrazňuje.

Návrat do mladosti

Pre V. Khablieva nie je agropotravinársky biznis novinkou. I keď ho už takmer dve desaťročia živí elektronika. Tú pôvodne naštartoval pred prelomom milénia vo Švajčiarsku v podobe výroby DVD či CD prehrávačov. Po tom, čo sa tam presťahoval z Ruska. Ako hovorí, krajinu zmenil najmä preto, lebo v ruskom biznise bol už príliš vplyvný a nemienil prijať ponuky vstúpiť do tamojšej politiky. Od roku 2004, keď sem preniesol svoj biznis s elektronikou, býva V. Khabliev väčšinou na Slovensku. Vybudovanie Universal Media Corporation bolo z jeho strany presunom za nižšími výrobnými nákladmi. O rozvoj podniku s ročnými tržbami takmer tristo miliónov eur sa dnes vo veľkej miere stará Vladislavov syn Aslan. A tak sa otec môže vracať aj k biznisu, na ktorom vyrastal pred odchodom z Ruska.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Kauza: Za korupciu na slobode. Minister Borec sa má spovedať

Kauza: Za korupciu na slobode. Minister Borec sa má spovedať Nájdete v TRENDE

Bývalý košický poslanec František Olejník bol odsúdený za úplatok na päť rokov. Vďaka ministrovi Tomášovi Borecovi je na slobode. T. Borec má teraz kauzu vysvetliť parlamentu 1

Pozoruhodný príbeh Camillusa Braxatora

Problémy SES narástli. Tak sa chystajú druhé strojárne

Najdrahšie kávy sveta

Školy viac napredujú, ak vtiahnu rodičov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.