Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fenomén s nálepkou Počiatkova firma

20.02.2014, 17:10 | Ján Kováč | © 2014 News and Media Holding

Keď sa spýtate človeka zbehlého v štátnych IT zákazkách na firmu Anext, častá odpoveď je: Počiatkova firma. Tento názor v odvetví je taký silný, že ho eviduje aj samotný minister dopravy Ján Počiatek. „Aj my sme takéto reči počuli, ide o ničím nepodložené fámy. Pán minister pozná z čias pôsobenia v IT sektore predstaviteľov spoločnosti podobne ako predstaviteľov iných subjektov pôsobiacich na tomto trhu,“ reagoval Počiatkov hovorca Martin Kóňa.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Tagy

Počiatek

„Nerozumiem, kto a za akým účelom tieto diskreditačné správy šíri,“ doplnil šéf Anextu Jozef Chamraz.

Možné vysvetlenia, prečo sa „fámy“ a „diskreditačné správy“ šíria, sú dve: 1. Anext sa vo zvýšenej miere vyskytuje tam, kde drží opraty J. Počiatek. 2. V IT odvetví sa hovorí, že informatizácia je biznis o kamará- toch.

Tam, kde je Počiatek

J. Počiatek šéfoval za prvej vlády Roberta Fica ministerstvu financií, a teda aj informatizácii verejnej správy. Tá zastrešuje zákazky v hodnote 826 miliónov eur, ktorých výsledkom má byť prechod úradov z papierovej administratívy na elektronickú.

Keď sa tieto projekty začali pripravovať, Anext ešte neexistoval. Podľa Obchodného registra vznikol v januári 2009. Potom sa začali diať veľké veci. Ministerstvá odštartovali väčšinu verejných súťaží a do zmeny vlády v roku 2010 viaceré aj vyhodnotili. Výsledkom bol obrovský úspech Anextu. Firma sa o zákazky uchádzala len ako subdodávateľ, ale zato veľmi významný a veľmi obľúbený.

Na svojej stránke uvádza osem projektov, ktoré sú súčasťou informatizácie. Viaceré z nich patria medzi najdôležitejšie a objemovo najväčšie. Ilustrovať sa to dá na dokumente ministerstva financií z mája 2010, v ktorom bilancuje progres v informatizácii. Dokument obsahuje zoznam projektov v celkovej hodnote vyše 500 miliónov eur. Takmer polovicu tejto sumy tvoria zákazky, ku ktorým si podľa svojej stránky privoňal Anext. Špecifikácia úloh Anextu ukazuje, že firma prebrala tie časti projektov, ktoré patria k najdôležitejším a najnáročnejším. Tomu by logicky mala zodpovedať aj odmena.

Koľko presne Anext na štáte zarobil, sa nevie. Riaditeľ firmy Jozef Chamraz to TRENDU nechcel povedať, aby neporušil obchodné tajomstvo. Niečo naznačujú tržby Anextu z roku 2012 vo výške 13,5 mil. eur.

Dá sa však očakávať, že tá najväčšia úroda ešte len príde. V rokoch 2010, 2011 a čiastočne aj 2012, keď bola pri moci vláda Ivety Radičovej, sa odvetvie trápilo. Jej ministri vyčítali informatikom prehnané dražené ceny, tlačili ich do zliav, čo pocítili aj subdodávatelia, ktorí sa kamarátili s predchádzajúcou vládou. No keď sa R. Fico a spol. opäť dostali k moci, život sa vrátil do starých koľají.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Počiatek

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.