Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Milan Kňažko: disponovaný, aby kládol odpor

19.02.2014, 12:11 | Marián Leško | © 2014 News and Media Holding

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý na konci januára zisťoval, koho verejnosť považuje za dôveryhodného politika, Milan Kňažko v dvadsiatke najdôveryhodnejších nie je. Podľa iných prieskumov bol v rovnakom čase tretí alebo štvrtý najpodporovanejší kandidát na prezidenta. Tieto výsledky sa dajú interpretovať tak, že M. Kňažka veľká časť verejnosti nevníma ako politika. Pritom je za ním životný a politický príbeh, ktorý má prezidentské parametre.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Bol ak nie hlavnou, tak určite jednou z hlavných postáv pri troch kľúčových udalostiach moderných slovenských dejín: pri páde prednovembrového režimu, pri vzniku samostatnej republiky a pri porážke Vladimíra Mečiara a mečiarizmu.

Tribún revolúcie

Ako prvý a jediný pred novembrom 1989 vrátil ministrovi kultúry titul zaslúžilého umelca i s puzdrom, v ktorom ho dostal. Urobil tak na protest proti tomu, ako sa k nemu správal režim – ako k hercovi i občanovi. Jeho podpis bol aj pod petíciou Niekoľko viet, ktorej signatári vyzvali vtedajšie normalizačné vedenie komunistickej strany i štátu, aby „pochopilo, že nadišiel čas skutočných a dôkladných systémových zmien.

Bol prvý, kto bratislavských divadelníkov vyzval, aby na protest proti brutálnemu postupu polície, ku ktorému došlo 17. novembra 1989, divadlá neodohrali predstavenia. Od prvého dňa bol pri tom, keď vznikala Verejnosť proti násiliu (VPN), a stal sa moderátorom protirežimových mítingov na Námestí SNP. Bol tiež prvý, kto na území federácie v štátnej televízii vzniesol požiadavku na zrušenie článku 4 Ústavy ČSSR, ktorý ustanovoval vedúcu úlohu Komunistickej strany Československa v spoločnosti.

Novembrové udalosti roku 1989 len s odstupom času vyzerajú ako pokojná a bezpečná transformácia moci. Vtedy nikto nemohol vedieť, či pripravená armáda, polícia, ľudové milície a pol milióna ruských vojakov nedostanú rozkaz na tvrdý zásah. Ako postrehla novinárka Eva Čobejová, na rozdiel od kolegov, ktorí prišli do VPN zo sivej zóny vedeckých ústavov alebo z disentu, „Kňažko riskoval slušne zabezpečený život slávneho herca“. Plným právom preto M. Kňažko pripomína, že od novembra 1989 tu odvaha veľmi zlacnela.

S Mečiarom a proti nemu

Milan Kňažko bol podpredsedom Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a ministrom medzinárodných vzťahov v čase, keď sa delil federálny štát. Spolu s kolegami Michalom Kováčom, Rudolfom Filkusom a ďalšími sa pričinil o to, že delenie štátu malo kultivovaný charakter a hladký priebeh. Takže zánik federácie bol prejavom toho, že národ potrebuje svoj štát, a nie dôsledkom protičeského militantného postoja.

Výčitky, že ako politik v marci 1991 veľmi pomohol Vladimírovi Mečiarovi, keď ho podporil v spore s VPN, majú svoje opodstatnenie. Ale treba dodať, že to bolo vedenie VPN, ktoré bez účasti M. Kňažka výberom Mečiara na post ministra vnútra a neskôr aj premiéra umožnilo zrod veľkej politickej legendy. S odstupom rokov svoj vtedajší postoj M. Kňažko komentuje tak, že ani on sa nevyhol chybám a omylom, ale trvá na tom, že boli dôsledkom jeho vtedajšieho najlepšieho vedomia a svedomia – a nie politického kalkulu.

Po dvoch rokoch ako prvý z funkcionárov HZDS odišiel od Mečiara, lebo kritizoval nielen prešľapy kolegov vo vláde, ale aj samotného premiéra, ktorý musel verejne priznať, že „pán Kňažko má na niektoré veci svoj názor“. Na sneme HZDS v marci 1993 však ešte šestina delegátov podporila M. Kňažka pri jeho kandidatúre na post predsedu hnutia. Za podpredsedu ho chcela tretina delegátov, hoci im na sneme povedal, že predseda Mečiar používa lož ako pracovnú metódu. (Z čoho sa stal jeden z najcitovanejších výrokov počas celej éry zápasu s mečiarizmom.) M. Kňažko po sneme z HZDS odišiel a spolu s ním aj sedem ďalších poslancov, čím sa vláda stala menšinovou. V konečnom dôsledku to viedlo k pádu druhého Mečiarovho kabinetu v marci 1994.

Ústredný výbor jedného

Vo voľbách 1998 kandidoval za Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK) a ako jeden z jej popredných členov zastával post ministra kultúry. Bol pri založení Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ), ale po dvoch rokoch z nej odišiel. Ako jeden z mála sa z vysokej politiky dobrovoľne stiahol. Keď ho ako tribúna novembra oslovovali médiá alebo sa ako publicista vyjadroval k verejným otázkam, mal na veci „svoj názor“ a dokázal ho vyjadriť invenčným spôsobom.

Jeho dlhoročná príslušnosť k jednému politickému táboru mu nezabránila v tom, aby mal kritický pohľad na obe hlavné časti slovenského politického spektra. Zlyhanie koalície v októbri 2011 nehodnotil ako prevádzkovú nehodu, ale ako zásadnú vec, pre ktorú lídri zodpovední za pád Radičovej vlády „stratili dôveru na celý svoj politický život“.

O kauze Gorila povedal, že „ide priečne cez celé politické spektrum“, čo je základný dôvod, pre ktorý nič nebolo vyšetrené a nik nebol potrestaný, „lebo by sa táto pyramída lží a podvodov zosypala ako lavína“. Jeho charakteristiky stavu verejného života („kvitne politická prostitúcia, korupcia, mafianizujú sa verejné inštitúcie, úspešne pokračuje chrapunizácia justície“) boli veľmi trefné. V porovnaní s érou mečiarizmu považuje dnešnú situáciu za horšiu, lebo takmer všetci opoziční lídri sú podľa neho skompromitovaní.

V rozhovore pre TREND v auguste 2013, keď ešte nebol rozhodnutý, či bude kandidovať, povedal, že po voľbách 2012 na Slovensku „z pôvodne nezávislých inštitúcií sa na najvyššej úrovni vytvoril ústredný výbor jednej strany“. Po rozhodnutí, že do prezidentskej súťaže vstúpi, to preformuloval tak, že dnešná situácia sa začína podobať na rok 1989, lebo nezávislé inštitúcie sú prepojené „na jednu osobu, stávajú sa ústredným výborom jedného človeka“.

Pred prvým kolom volieb nie je zaručené, že M. Kňažko naplní zmysel svoje kandidatúry a stretne sa v druhom kole s R. Ficom, aby ho porazil ako tvorcu systému, v ktorom sa z ústavných inštitúcií stal ústredný výbor jedného človeka. Ale životný a politický príbeh M. Kňažka svedčí o tom, že ak je na niečo mimoriadne dobre disponovaný, tak práve na to, aby kládol odpor.

Šance M. Kňažka na postup do druhého kola

Najtvrdšia výhrada, ktorú M. Kňažko vyslovil na adresu uchádzačov, ktorí chcú v druhom kole poraziť kandidáta Smeru, znie: Keby som mohol s nadšením voliť kohokoľvek z nich, tak by ma prezidentské voľby vôbec nezaujímali. Kňažkov problém je, že s kandidatúrou dlho váhal a zapojil sa do súťaže až po všetkých ostatných. Jeho kampaň v porovnaní s inými kandidátmi pôsobí veľmi skromne. M. Kňažko zjavne podcenil skutočnosť, že od roku 2002 nebol aktívnym politikom, a tak vypadol zo všeobecného povedomia. Pre generáciu dnešných dvadsiatnikov a tridsiatnikov je postavou, s ktorou nemajú vlastnú skúsenosť. Generáciu, ktorá ho ako politika nezažila, by mohol upútať tým, keby podal presvedčivé výkony v prezidentských debatách. Ale ani to nemusí stačiť. V športovej terminológii sa dá povedať, že postup do druhého kola už nemá vo vlastných rukách. Na to, aby vytlačil Andreja Kisku z postupového miesta, musí buď zabrať negatívna kampaň Smeru, alebo jeho súper prepadne v televíznych debatách asi tak, ako sa to v susednom Česku stalo favorizovanému Janovi Fischerovi.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 7/2014. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.