Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pacient v nemocnici nie je pingpongová loptička

21.02.2014, 05:20 | Daniela Rifaiová | © 2014 News and Media Holding

Záchranná zdravotná služba na Slovensku sa pred vyše dekádou od základov zmenila. Stala sa súčasťou reforiem vtedajšieho ministra Rudolfa Zajaca. Spôsob, akým sa vtedy záchranky rozdeľovali medzi nemocnice a súkromné firmy, bol predmetom veľkej kritiky. Nijako sa však nezmenil ani za ďalších ministrov. Minimálne z hľadiska starostlivosti o pacienta však funguje lepšie.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Rozhovor

Svoje dominantné postavenie si medzi záchrankami udržiava dánska firma Falck Záchranná. Vyše roka ju ako generálny riaditeľ vedie Jozef Karaš.

Po zverejnení výsledkov prvých dvoch kôl tendra na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZSS), o ktorých rozhoduje ministerstvo zdravotníctva, sa zdá, že Falck Záchranná sa ešte viac posilní. Čo to bude pre firmu znamenať?

V prvom kole sme obhájili osemnásť staníc z minulosti. Teda plný počet, s ktorým sme šli do výberového konania, a k tomu pribudlo päť nových staníc. Do druhého kola sme šli so 46 stanicami a rovnaký počet sme aj získali. Teraz nás čaká tretie kolo a uvidíme, či to bude spolu viac než 91 staníc, ktoré sme mali v predchádzajúcom období.

Nemocnice, ktoré v prvých dvoch kolách stratili povolenie prevádzkovať záchranky v prospech Falcku a ďalších veľkých poskytovateľov, celý tender kritizovali. Ovplyvňuje to nejako ďalší proces?

Ja by som to povedal tak, že z historického hľadiska každá zmena vedie k atmosfére, ktorá je spojená aj s emóciami. Do roku 2006 bolo na Slovensku 72 poskytovateľov ZZS, po roku 2006 ich už bolo len 47 a po roku 2010 iba 27. Je predpoklad, ako to ukazuje aj prvé a druhé kolo, že poskytovateľov bude ešte menej. Myslíme si, že ak poskytovateľov bude menej, tak sa operačné alebo medicínske procesy v záchrannom zdravotnom systéme dajú nastaviť lepšie. Teda možno zaviesť napríklad štandardizáciu a unifikáciu. Dá sa to posunúť aj do inej kvalitatívnej úrovne a aj starostlivosť o pacienta bude lepšia.

Kto tlačí na zmenu? Veľké záchranné služby?

Toto smerovanie udáva predovšetkým ministerstvo zdravotníctva, to je rozhodujúci prvok. Rozhoduje, koľko poskytovateľov bude na Slovensku.

Myslíte si, že kritériá na výber poskytovateľov ZZS sú stanovené dobre? Existujú aj názory, že dobrá by bola aukcia. Vidíte aj to ako možnú cestu?

Na to treba asi dlhší vývoj v zdravotníctve. Nehovorím, že kritériá sú zlé, ale možno by sme sa v budúcnosti mali viac zaoberať prvkom kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. Toto je pre budúcnosť otvorená otázka a tam by sme sa mali viac orientovať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Rozhovor

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.