Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pri hľadaní výhodnejšej hypotéky treba dávať pozor na chytáky

01.03.2014, 06:56 | Xénia Makarová | Martina Kláseková | © 2014 News and Media Holding

Keby hypotekárny trh hľadal v súčasnosti pre seba nejaký prívlastok, bez rozpakov by sa dal nazvať rokom predčasného splácania. Na refinancovanie – splatenie predošlého úveru novým, výhodnejším – pripadá podľa neoficiálnych odhadov až 40 percent z aktuálne uzatváraných zmlúv. No vidieť to aj na vysokom rozdiele medzi novoposkytnutými úvermi na bývanie a len malou zmenou celkového stavu v štatistikách Národnej banky Slovenska.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Financie

Rozbeh trhu s takzvanými sekundárnymi hypotékami zabezpečili hlavne finanční sprostredkovatelia, ktorí honbu na už overeného hypotekárneho klienta rozpútali pred piatimi rokmi. Najvýraznejšie sa to prejavuje až posledné dva. Refinancovanie hypoték im ponúka náhradu za okresané provízie z druhého dôchodkového piliera, ako aj z útlmu trhu predovšetkým životného poistenia. Niektoré najmä menšie banky zasa v lákaní doterajších klientov konkurencie vidia vhodnú šancu na zvýšenie trhového podielu.

K tomu treba prirátať zmeny v legislatíve, vďaka ktorým sa podmienky predčasného splácania výrazne upravili v prospech klientov. Nemalú mieru na súčasnom stave má aj mediálna podpora celej témy a dlhodobo nízke úroky. Výsledkom je zmena trhového trendu, že na lepšie podmienky majú v súčasnosti viac šancí skôr doterajší ako noví klienti a najvýhodnejšie sadzby sú tie najdlhšie.

Výhodný refinanc

Aj keď sa o vyplácaní starých hypoték novými už pohovorilo i popísalo veľa, ešte stále časť klientov na takýto postup nakoniec doplatí negatívne. Teda vyšším preplatením.

Takú skúsenosť uvádzajú zhodne banky aj finanční sprostredkovatelia. Prečo nezasiahnu a klientovi takýto postup nevyhovoria, vysvetľujú tým, že niekedy klient na svojom rozhodnutí trvá bez ohľadu na predložené výpočty, inokedy zasa novým, hoci menej výhodným úverom rieši zhoršenú finančnú situáciu. Vyššie celkové preplatenie vtedy až tak nerieši, rozhodujúci je pre neho pokles mesačnej splátky.

Príkladom horšieho refinancu je, ak si klient požičia od novej banky síce pri nižšom úroku, no zato na dlhší čas, ako bola pôvodne zostávajúca splatnosť, alebo skúša refinancovať už veľmi starú hypotéku ešte z čias garantovaného štátneho príspevku. O príspevok síce prechodom do inej banky nepríde (to zagarantovala novela zákona o bankách od 1. januára 2012), no preplatí na nových úrokoch. V predošlej banke totiž už po rokoch splácania výraznejšie znižuje istinu, v novej banke bude v prvých rokoch hradiť odznova najmä úroky a samotný dlh mu bude klesať len pomaly.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Financie

Tagy bývanie, hypotéka, refinancovanie

Súvisiace články

Hypotéky na refinancovanie - porovnanie úrokov

Hypotéky na refinancovanie - porovnanie úrokov Tabuľkový prehľad

Pravidelne aktualizovaný prehľad úrokových sadzieb na hypotéky určené na refinancovanie iných hypotekárnych úverov

Žraloci od Vltavy vracajú požičané

Podnikateľský freestyle

Andrej Kiska: pokus o zmenu zhora

Rakúske farby uspeli vo svete. Slovensko im odolalo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.