Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žraloci od Vltavy vracajú požičané

03.03.2014, 05:30 | Ivan Haluza | © 2014 News and Media Holding

Košičan Ľubomír Šoltýs je s Čechmi Vladimírom Jarošom a Janom Sýkorom spolumajiteľom investičnej skupiny Wood & Company, ktorú pred vyše dvoma dekádami zakladal v Prahe Richard Wood ako obchodníka na burze. Nasmeroval ju k terajšiemu postu posledného veľkého stredoeurópskeho brokera mimo štruktúr globálnych finančných domov. Nástupcovia medzitým posunuli Wood & Company k novým biznisom. Nimi sa už skupina ukotvila aj na Slovensku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Rozhovor

Wood & Company radí s biznisom slovenským vládam, i keď neštandardné „bratríčkovanie“ s politikmi odmieta. Do lepšej formy dáva aj veľké podniky, ktorým už nikto neveril.

Ako ste sa prepracovali medzi spoluvlastníkov maklérsko-poradenskej a neskôr významnej českej investičnej skupiny?

Keď som v roku 1996 nastúpil do Wood & Company, bol to obchodník na burze. Išiel som tam hneď po štúdiách ako radový burzový analytik. Po tom, ako pred miléniom Rusko zažilo krízu, ktorá zasiahla aj širší stredoeurópsky región, sa anglický zakladateľ skupiny Richard Wood rozhodol, že ju radšej predá a odíde robiť biznis inde. Do Prahy síce prišiel robiť biznis hneď po prevrate, ale Rusko už bolo na neho priveľa. Spolu s ďalšími troma pracovníkmi sme mu na firmu dali ponuku a kúpili sme ju. Boli sme vtedy všetci mladí, tesne pod tridsať. Ale mali sme chuť popasovať sa s tým. Aj keď nás to zadlžilo až po uši.

Ako dnes váš biznis spoluvytvárajú jeho hlavné časti – poradenstvo, obchodovanie na burze, privátne bankovníctvo a investície do priemyslu?

Obchodovanie na burze, s ktorým sme začínali, je stále pre firmu gro. Sme na štrnástich burzách. Sme silná jednotka na pražskej burze, jednotka či dvojka v Budapešti i Bukurešti a v Poľsku sa už tiež zmestíme do prvej päťky. Wood všade rezonuje predovšetkým ako obchodník s cennými papiermi. Dokonca najnovšie pôsobíme aj na burze v Grécku. Trh tam po kríze vypadol z hlavných investičných indexov, a tak sa tam uvoľnilo miesto aj pre hráča našej váhovej kategórie. Poradenstvo sa k burze nejako prirodzene pričlenilo v privatizačných rokoch. A z burzy a poradenstva pre súkromné firmy bol už potom iba krok k uvádzaniu podnikov na burzu či k vydávaniu ich podnikových dlhopisov. V Poľsku napríklad uvádzame na burzu veľmi veľa firiem z iných krajín.

Čo boli zlomové obchody, ktoré vytiahli skupinu nahor?

Otvorenie pobočiek v Poľsku a na Ukrajine. Dostalo nás to na väčšie burzy. A aj prvé poradenské veci. Spolu s investičnými bankami zo Západu sme radili českej vláde pri predaji ČSOB. Tým sme sa zapísali aj ako poradcovia. A nahor nás dostalo takisto úspešné uvedenie Zentivy na burzu. Potom nás oslovovali so vstupom na burzu aj iní.

Vaša skupina podnikala dlhé roky predovšetkým v Česku a potom v Poľsku. Neskorší posun na Slovensko a otvorenie slovenskej pobočky bol najmä výsledkom toho, že odtiaľto pochádzate?

Bolo to úplne iracionálne rozhodnutie. Keby som vedel, čo ma tu čaká, asi ťažko by som do toho išiel. Prišli sme sem po prelome milénia, keď sa na burze ešte točili nejaké tituly, ale objemy boli zanedbateľné. Vstup na Slovensko bol naozaj najmä o mojich emóciách.

Ale pri poradenských projektoch pre slovenské vlády ste zrejme slušne zarobili. Nepatrilo poradenstvo pri privatizácii Slovenských telekomunikácií k vašim najlukratívnejším obchodom?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Rozhovor

Súvisiace články

Podnikateľský freestyle

Podnikateľský freestyle Nájdete v TRENDE

Ako pred tridsiatkou stihnúť robiť globálne kampane pre Red Bull, vydať dva hudobné albumy, vytvoriť módnu značku a ešte experimentovať v gastronómii

Andrej Kiska: pokus o zmenu zhora

Rakúske farby uspeli vo svete. Slovensko im odolalo

Krachnúť a vstať. Na čo je dobrý podnikateľský neúspech

Pri hľadaní výhodnejšej hypotéky treba dávať pozor na chytáky

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.