Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bývalé priemyselné zóny menia tvár širšieho centra Bratislavy

25.03.2015, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Pozor, padá omietka! Všadeprítomný nápis v okolí Račianskeho mýta a neďalekých bývalých priemyselných areálov stratí o niekoľko rokov význam. Ošarpané ploty a opustené pozemky zarastené burinou začínajú nahrádzať polyfunkčné areály s námestiami i väčšími verejnými priestormi. Lukratívna lokalita širšieho centra Bratislavy v rovnakom čase prilákala troch veľkých developerov, ktorí sa pustili do premeny brownfieldov.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Extra reality

Novú podobu získa niekdajší pivovar Stein, bývalá tabaková továreň i elektrotechnické závody. Každé z týchto území má za sebou dlhoročnú priemyselnú históriu, neskôr i zmeny majiteľov. Z pohľadu zloženia bytov, funkcií i cien pôjde o podobne nastavené, a teda navzájom si konkurujúce projekty. Bratislave stále hladnej po nových bytoch pomôžu nasýtiť jej potreby, zároveň prinesú nový život do zanedbaných lokalít aj formou kaviarní a menších služieb.

Z pivovaru Stein bude obytná štvrť.Zdroj: vizualizácia YIT Reding

Namiesto tabaku Blumental

Najčerstvejšie predstavenou novostavbou je Blumental na mieste bývalej tabakovej továrne zbúranej ešte predošlým majiteľom pozemkov pred pár rokmi. Dnes za ním stojí zatiaľ málo známa developerská skupina Corwin Capital. Ide však o partiu profesionálov známych z biznisu už niekoľko rokov, zatiaľ majú za sebou realizáciu v podobe račianskej novostavby Rinzle a budujú Záhrady Devín.

Blumental vyrastie medzi Mýtnou a Radlinského, v tesnom dotyku s novostavbou Nová Mýtna. Developer hovorí o polyfunkčnom areáli so stovkami bytov a apartmánov, obchodmi, kanceláriami a reštauráciami. Urbanisticky sa sústredí na dotvorenie uličnej čiary a tradičnej mestskej zástavby, smerom na Radlinského sa zasa projekt otvorí cez budúce námestie.

Predaj prvej etapy spustili začiatkom tohto roka s plánovaným štartom výstavby už v týchto mesiacoch. Prvá fáza znamená 112 bytových jednotiek, z čoho je niekoľko apartmánov. Vyrastú v piatich rôzne vysokých blokoch, najvyšší bude mať osem podlaží. Priemerné ceny bytov ambiciózne presahujú hranicu 2 600 eur/m2 vrátane DPH, čo robí z projektu jednu z najdrahších novostavieb.

Tabakovú továreň nahradí Blumental.

Nový život

Developer chce blízko centra metropoly vybudovať viacero obchodných prevádzok na prízemí. S otáznou úspešnosťou ich dnes ponúka aj susedná Nová Mýtna. V porovnaní s ňou je však Blumental výraznejší a väčší projekt, ktorý sám osebe vytvorí na bratislavské pomery novú malú štvrť. Navyše sa blok tiahne pozdĺž rušných ulíc, a tak možno očakávať vyšší záujem o komerčné priestory dobre viditeľné a dostupné z ulice.

„Predpokladáme vznik supermarketu alebo drogérie, reštaurácie, kaviarne a menšie obchodné priestory. V rezidenčnej časti nebudú priestory, ktoré môžu rušiť obyvateľov,“ hovorí Ivan Valent, predseda predstavenstva Corwin Capital. Ak by sa prevádzkam podarilo pritiahnuť život do tejto lokality, znamenalo by to vytvorenie nového miesta na stretávanie sa v širšom centre a menej nutných presunov obyvateľov z okolia. Dnes sú totiž Radlinského aj Mýtna viac dopravnými tepnami než koridorom pre peších či živými mestskými bulvármi.

Kým predstavená prvá etapa má byť hotová už koncom budúceho roka, v pláne je aj druhá. V rámci nej sa počíta s ďalšími desiatkami až stovkou bytov smerom von z centra v priamej nadväznosti na úvodnú fázu. Súčasťou má byť aj 12-podlažná kancelárska veža s necelými 10-tisíc štvorcovými metrami. „Ak budú podmienky na trhu podobne dnešným, očakávame, že druhou etapou projekt ukončíme a nebudeme ju deliť na dve časti,“ odpovedá na otázku o možnom ďalšom fázovaní projektu I. Valent. Celý Blumental by tak mohli dostavať v roku 2018 a oživiť obrovskú prázdnu plochu.

Na druhej strane mýta

Obdobný termín štartu výstavby možno čakať aj na druhej strane Račianskeho mýta. Investičná skupina Penta tu chystá svoj projekt nazvaný Pri mýte. Ide o komplex deviatich bytoviek so šiestimi až dvanástimi podlažiami medzi ulicami Kominárska, Škultétyho a Račianska. Má tu vzniknúť 335 bytov spolu s občianskou vybavenosťou, parkovacími garážami a verejnými plochami. Vydaniu povolení predchádzala dlhá a podľa informácií TRENDU aj tvrdá diskusia medzi investorom a mestskou časťou Nové Mesto o vyvolaných investíciách.

Projekt sa dostal do predaja vlani na jeseň pri cenách okolo 2 100 až 2 200 eur/m2 s DPH. Kombinácia dobrej dopravnej dostupnosti, žiadanej lokality a silnej marketingovej kampane viedla k rýchlemu predaju, dnes je podľa Michala Padycha zo spoločnosti predaných viac než 60 percent bytov. A to stavebné mechanizmy zakopnú do zeme až túto jar. Potvrdzuje to silný dopyt po bývaní v hlavnom meste sprevádzaný aj rekordne lacnými hypotékami.

Pri mýte taktiež vytvára nový mestský blok, sústredí sa na verejné plochy navrhnuté ateliérmi Krušec či AKKA Architects. Medzi domami sa počíta s komunitnými záhradami, detským ihriskom, parkom so vzrastlými stromami, integrovaným zavlažovacím systémom i promenádou. K dispozícii má byť aj miesto na nabíjanie elektromobilov a solárny systém na streche niektorých objektov. Na projekte spolupracuje domáci tím Vallo Sadovsky, ktorý pre Pentu nakreslil rezidenčný komplex Nová Terasa v Košiciach.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Extra reality

Tagy brownfield, Corwin Capital, Penta, YIT

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.