Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kde sú peniaze na obchvat? Keby ficovci hľadali, našli by

16.03.2015, 00:10 | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

Najväčší diaľničný projekt na Slovensku sa má stavať formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Vláda totiž v najbližších rokoch nevie nájsť vlastné zdroje. Iba bez možnosti stavať za štátne totiž PPP vyjde ako výhodnejšie v porovnaní s klasickou výstavbou – pretože cesty budú postavené skôr.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Ekonomika

TREND metodológiu s odďaľovaním štátnej výstavby nepovažuje za férovú, pretože výdavkové priority si určuje sama vláda. Ak by naozaj chcela, peniaze na obchvat Bratislavy by našla. V takom prípade by však už forma PPP výhodnejšia nebola.

Predpoklad, že štát vie obchvat začať stavať až v roku 2023, vychádza z analýzy zásobníka cestných projektov a možností ich financovania prostredníctvom Národnej diaľničnej spoločnosti. Hodnota pripravovaných projektov násobne prevyšuje dostupné zdroje. Navyše, eurofondy z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra na roky 2014 – 2020 sú už podľa ministerstva dopravy alokované na diaľnice D1 a D3.

Analýza ministerstva dopravy preto konštatuje, že aj keď je výstavba formou PPP drahšia v súčasnej hodnote o zhruba 700 miliónov eur, spoločenské prínosy jej skoršej realizácie tento rozdiel viac ako vykompenzujú. Obchvat Bratislavy spolu s rýchlostnou cestou na juhovýchod však vyjde výhodnejší len v tom prípade, že by sa klasická výstavba začala najskôr v roku 2021. Teda aspoň o päť rokov neskôr ako PPP. TREND sa preto pozrel na možnosti, ako by vláda mohla obchvat stavať skôr z rozpočtu.

Polovica výdavkov je neviazaná

Investičné náklady celého projektu sa odhadujú na 1,3 miliardy eur. Ak by sa projekt začal koncom tejto dekády, keď si už vláda bude vedieť vďaka nižšiemu dlhu a deficitu veľkú časť zdrojov požičať, stačí v rozpočtoch na najbližšie roky nájsť niekoľko sto miliónov eur.

Peniaze navyše sa však vždy hľadajú ťažko. Slovensko sa o tom presviedča už roky, odkedy znižuje vysoký deficit verejných financií. Teda škrtá výdavky alebo zvyšuje dane bez zjavného krátkodobého pozitívneho dosahu. Téma „zdrojov“ je preto dôležitá aj kvôli povinnosti schodok znižovať ďalej až na nulu.

Najprv základy. Vláda prostredníctvom rozpočtov verejnej správy prerozdelí každoročne zhruba 30 miliárd eur. Z toho povinné výdavky, vyplývajúce z legislatívy, ako sú dôchodky, výdavky na zdravotnú starostlivosť či sociálne dávky a úroky z dlhu, tvoria podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť zhruba polovicu. Fakultatívne, teda neviazané výdavky predstavujú druhú polovicu celku. Financuje sa nimi najmä štátna administratíva, bezpečnosť a obrana, ale aj vzdelávanie či rôzne hospodárske dotácie, životné prostredie, bývanie, kultúra a cirkvi. Brať sa dá teoreticky tak z prvej, ako aj z druhej kategórie, ťažko však bez politických nákladov.

Ľahkou finančnou výhrou pre štát je nová daňová prognóza, ktorá prináša v najbližších troch rokoch do rozpočtu dodatočných 363 miliónov eur. Ministerstvo financií však zatiaľ odmieta hovoriť o jej konkrétnom použití, keďže je potrebné počkať na vývoj ďalších parametrov rozpočtu. „Ako kľúčové boli definované hlavne [výdavkové] oblasti vzdelávania a trhu práce,“ naznačuje.

Výdavkové priority kabinetu vidieť aj na jej sociálnych balíčkoch: vlakoch zadarmo, návrhu doplácať domácnostiam za zemný plyn či rozdávať cestovné poukážky. Peniaze navyše teda zjavne existujú, akurát obchvat hlavného mesta pre vládu nie je prioritou.

Nižšie výdavky, vyššie príjmy

Okrem toho má kabinet k dispozícii viaceré konsolidačné opatrenia. Teda zásahy znižujúce výdavky v iných oblastiach alebo zvyšujúce verejné príjmy:

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy diaľnica, obchvat

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.