Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Komu sa oplatí druhý pilier

11.03.2015, 10:34 | Filip Obradovič | Ľuboslav Kačalka | © 2015 News and Media Holding

V nedeľu 15. marca sa oficiálne už po štvrtý raz otvorí druhý dôchodkový pilier. Vláda sa tak rozhodla na základe prvých reálne vypočítaných dôchodkov, na ktoré majú nárok sporitelia odchádzajúci do penzie po desiatich rokoch sporenia v systéme. Prvé prepočty vyvolali na začiatku roka búrlivú diskusiu, keďže prví dôchodcovia by dostali celkovo viac, ak by do druhého piliera vôbec nevstúpili. Komu sa v skutočnosti oplatí druhý pilier a komu už nie? Mali by ste využiť šancu otvoreného systému a vystúpiť z neho alebo, naopak, vstúpiť doň? Čo by bolo najlepšie urobiť? TREND sa pokúsil odpovedať na tieto zložité otázky minimálne najbližších dní. Jednoduchá odpoveď neexistuje.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Len máločo vie človeka tak rozčúliť ako vlastné zlyhanie. To prichádza po nesprávnom rozhodnutí buď z nevedomosti, respektíve nedostatku informácií, z nepozornosti, alebo zo zlého odhadu budúcnosti. Jedno také rozhodnutie môže približne jeden a pol milióna ľudí v druhom dôchodkom pilieri urobiť od 15. marca počas nasledujúcich troch mesiacov. V tomto období budú môcť zo súkromného penzijného systému vystúpiť a tí, ktorí v ňom ešte nie sú, doň vstúpiť. Ak niekto čaká na jasné, definitívne a správne odporúčania, čo má robiť, autori tohto textu vopred upozorňujú, že také neexistujú. Do veľkej miery je to vec nastavenia vlastných priorít a vývoja, ktorý nemožno vždy predvídať.

Všeobecná poučka

Vo všeobecnosti platí, že ľudia, ktorí zarábajú málo, a tí, ktorí sú starší, by v druhom pilieri byť nemali. Táto veľmi povrchná poučka sa opakuje už niekoľko rokov a má svoje rácio. Ako vysvetľuje hovorca ministerstva práce Michal Stuška nízkopríjmové skupiny ľudí sú zvýhodnené pri výpočte dôchodku z prvého štátneho piliera prvkom solidarity. Lepšie zarábajúci seniori im de facto „prispievajú“ na vyššie dôchodky. Ľuďom, ktorí však do druhého piliera vstúpili, sa dôchodky z prvého piliera krátia. Nebolo by na tom nič problémové, ak by štát krátil dôchodky z prvého piliera sporiteľom spravodlivo. Teda len o percentuálny príspevok do druhého piliera voči fondom, z ktorých sa dnes vyplácajú dôchodky zo Sociálnej poisťovne. Ale to nerobí. Pri sporiteľoch ignoruje fakt, že na vyplácanie penzií zo Sociálnej poisťovne sa v súčasnosti používajú všetky jej fondy. Do úvahy berie len fond starobného poistenia, ktorý bol na to pôvodne určený. V praxi to znamená, že príspevok do druhého piliera sa voči realite razom výrazne nafúkne a štát ho takto nafúknutý odpíše z pôvodného dôchodku zo Sociálnej poisťovne. Sporiteľ tak dostane z prvého piliera menej, ako by mal byť jeho skutočný nárok, a je oproti ľuďom, ktorí do druhého piliera nikdy nevstúpili, diskriminovaný.

Efekt sa znásobuje, ak majú sporitelia do odchodu na dôchodok už len niekoľko rokov či mesiacov. Čím je kratšia doba sporenia, tým sa zväčšuje riziko, že druhý pilier jednoducho nestihne zarobiť dostatočné množstvo peňazí, aby tieto „straty“ dorovnal. Výsledkom je menej peňazí na dôchodku.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 10/2015. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Téma - vystúpiť či nevystúpiť

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.