Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľuďom hrozí, že si nenasporia dosť

14.03.2015, 05:00 | Ľuboslav Kačalka | Filip Obradovič | © 2015 News and Media Holding

Aj keď slovenský druhý pilier považuje za jeden z najlepších, k činnosti DSS a životných poisťovní má výhrady. Docent ekonómie a člen pracovnej skupiny ministerstva práce Ján Šebo tvrdí, že vo verejnej diskusii zastupuje bežných sporiteľov.

 • Tlačiť
 • 4

Spoločne s kolegami z Inštitútu sporenia a investovania pripravili model, ktorý odpovedá na otázku, komu sa oplatí z druhého piliera vystúpiť a komu, naopak, vstúpiť.

Do diskusie o tom, komu sa oplatí požiadať o dôchodok z druhého piliera, ste vniesli jednoduché porovnávacie číslo. Ak je ročný dôchodok ponúkaný životnými poisťovňami vyšší ako 5,12 percenta nasporenej sumy, dôchodok je podľa vás akceptovateľný. Vychádzali ste zo situácie v zahraničí?

Anuitný výnos je skôr číslo, ktoré má slúžiť na jednoduchšie porovnanie nielen anuít, ale aj iných produktov. Je za nasporených 20-tisíc eur mesačný dôchodok sto eur od poisťovne veľa alebo málo? Ľudia to nevedia, pretože nevedia anuitu posúdiť. Preto je vhodné porovnávať s inými nepoistnými produktmi, s ktorými už majú Slováci skúsenosti. Pýtame sa ľudí, či sú ochotní za šesť percent ročne vzdať sa nasporeného majetku. Oni oponujú, že dlhopis im možno zarobí 3,5 percenta a majetok je stále ich. Otázka je, prečo by Slováci mali akceptovať dnes anuitný výnos 4,4 percenta a napríklad Nemci 5,2 percenta. V zákone je jasne dané, že máte právo ponuky dostať, ale nie povinnosť ich prijať. Anuita je výborný produkt, ale musíte časovať jeho nákup.

Myslíte to, že ak dôchodca nepožiada o anuitu, jeho úspory ostanú v DSS a môže si z nich vybrať ročný výnos.

Volá sa to výnos z investovania – perpetuita. Ostávate sporiteľom, len už nedokladáte nové príspevky, kapitál sa zhodnocuje. Pre väčšinu ľudí iba v garantovanom dlhopisovom fonde. Pre aktívnych je možnosť mať až 50 percent v akciovom alebo indexovom fonde. Ale pozor, to sú akcie, idú nielen hore, ale aj dole. Keď urobia stratu, žiaden výnos nebude.

Neprehliadnite

Na anuitnom trhu sú tri poisťovne. Generali a Allianz sú zrejme informovanejšie, majú cez svoje DSS prístup k všeobecným údajom o štruktúre sporiteľov. Pri prvých dôchodkoch boli drahšie ako poisťovňa Union, ktorá tieto údaje nemá. Je to tým, že sú opatrnejšie alebo chcú viac zarobiť?

Predpokladám, že je to kombinácia dvoch faktorov. Áno, rozbiehame tu nový trh, doteraz sme nič také nemali. Poisťovne musia pracovať s konzervatívnymi odporúčaniami regulátorov. Myslím si, že Generali a Allianz si povedali, naceníme si faktory konzervatívne, aby sme my ako inštitúcia nešli do rizika. Union zas, že chce získať klientov, tak si časť rizika preniesol na seba. Všetko závisí od toho, ako si trúfajú zhodnocovať technické rezervy. Keď za ne nakúpia nemecké bondy, ktoré majú pomaly záporný výnos, tak asi nemôžu očakávať vysokú anuitu. Alebo si povedia, pôjdeme agresívnejšie a kúpime korporátne dlhopisy, ktoré zarobia tri-štyri percentá. Jedno percento v zhodnotení rezerv urobí 10-percentný nárast vo výške anuít.

Druhý pilier sa otvorí 15. marca. Komu sa oplatí odísť a komu vstúpiť?

Sporiteľ by mal zvažovať dva parametre: vek a vymeriavací základ alebo hrubú mzdu. V rámci týchto parametrov treba zvažovať, či mi takýto vymeriavací základ ostatne a či nepôjdem do dôchodku neskôr. Nie v 62 rokoch, ale potiahnem do 75. Dnes platí, že tí, ktorí si sporili len desať rokov a majú nízky príjem, by mali vystúpiť. Pre ľudí vo veku od 57 rokov a do vymeriavacieho základu 600 eur sa jednoznačne oplatí vystúpiť. To ale platí za predpokladu, že nebude schválený inštitút minimálneho dôchodku, ktorý môže všetko obrátiť hore nohami.

A ak bude schválený minimálny dôchodok? Parlament o ňom bude rokovať na aktuálnej schôdzi od 10. marca.

Návrh je výrazne v prospech ľudí. Je to zároveň jasný „prodruhopilierový“ návrh. Podľa neho všetci, ktorí zarábajú do 400 eur, by mali ostať v druhom pilieri. Inštitút minimálneho dôchodku znamená zavedenie kvázi nultého piliera. Ak je niekto poistený minimálne 30 rokov, začína sa na neho vzťahovať inštitút minimálneho dôchodku. To znamená, že ak má dôchodok z prvého a druhého piliera nižší, tak rozdiel do minimálneho dôchodku mu doplatí Sociálna poisťovňa.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Téma - vystúpiť či nevystúpiť

Tagy druhý pilier, poistenie, životné poistenie

Súvisiace články

Komu sa oplatí druhý pilier

Komu sa oplatí druhý pilier

Komu sa v skutočnosti oplatí druhý pilier a komu už nie? TREND sa pokúsil odpovedať na tieto zložité otázky minimálne najbližších dní. Jednoduchá odpoveď neexistuje.

Boh ochraňuj pred ochranou

Bývalé priemyselné zóny menia tvár širšieho centra Bratislavy

Tučný Amík, švédsky geek, slovenský teen. Od týchto sa učte, ako sa predať online videom

Kde sú peniaze na obchvat? Keby ficovci hľadali, našli by

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.