Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

J&T a Mario Hoffmann – manželstvo bez papiera

28.03.2015, 05:00 | Lukáš Kvašňák | Xénia Makarová | © 2015 News and Media Holding

Kamaráti buďme, dlhy si plaťme. Základné pravidlo dlhodobého obchodného partnerstva začína mať v prípade finančníkov z J&T a Istrokapitálu zrejme trhliny. Náznakov škrípania pribúda, Mario Hoffmann aj J&T však možné spory bagatelizujú alebo priamo popierajú.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Za „drobné problémy spolužitia“ označil informácie o zhoršení vzájomných vzťahov v rozhovore pre TREND M. Hoffmann. Reprezentuje spoločnosť Istrokapitál, s ktorou už dvadsať rokov spolupracuje s J&T a od roku 2013 je aj partnerom samotnej J&T Finance Group (JTFG). „Obchodné vzťahy v rámci skupiny sa nijakým spôsobom nezmenili,“ odpísala hovorkyňa J&T Banky Jana Jarošová.

Šumy o rastúcej vzájomnej nervozite sa však začali hlasnejšie šíriť začiatkom tohto roka. V januári český týždenník Euro s odvolaním sa na tri zdroje z finančných kruhov napísal, že vzťahy medzi M. Hoffmannom a tvárou skupiny J&T Patrikom Tkáčom „sú na bode mrazu“.

Neprehliadnite

TRENDU tieto informácie potvrdilo viacero ľudí zvnútra skupiny. Podľa nich sa napätie začalo stupňovať už v polovici minulého roka a v hre bol aj odchod M. Hoffmanna zo skupiny. Dôvodom mali byť hromadiace sa neúspešné projekty, v ktorých sa cez tohto finančníka ocitli aj Poštová banka a J&T Banka. Že všetko nie je, ako by malo, môže naznačovať aj zdĺhavý proces oficiálneho zaradenia M. Hoffmanna do štruktúr JTFG, kde stále papierovo ako štvrtinový vlastník nefiguruje.

Príliš divoké kone

Ešte v roku 2013 získala skupina J&T väčšinu v Poštovej banke za finančnú pomoc presahujúcu 270 miliónov eur pri riešení problémov banky s gréckymi štátnymi dlhopismi. Na druhej strane mal M. Hoffmann získať 24 percent v JTFG cez zvýšenie kapitálu skupiny o 150 až 200 miliónov eur. No ku koncu minulého roka oficiálne ako akcionár v skupine stále nefiguroval. Obidve strany však akékoľvek problémy odmietajú. Dôvodom je podľa nich problém v získavaní potrebných povolení. „Sme však takí blízki partneri, že jednoducho ten papier nie je taký dôležitý,“ uviedol P. Tkáč v januárovom rozhovore pre magazín Forbes. Podľa informácií TRENDU však za oficiálnym popieraním sporov môže byť aj dohoda s čínskou korporáciou China Energy Company (CEFC) o vstupe do skupiny.

Zdroj: Maňo Štrauch

Tŕňom v oku P. Tkáča je podľa zdrojov TRENDU projekt jazdeckého, športového a rekreačného areálu v Šamoríne. Ten mal zhltnúť oveľa viac peňazí, ako bolo pôvodne naplánované. Areál mal spočiatku slúžiť iba šamorínskemu jazdeckému klubu, za ktorý jazdí aj M. Hoffmann. Podľa medializovaných informácií z roku 2011, ktoré na svojom portáli zverejnil aj portál Istrokapital.eu, sa celý projekt mal hýbať okolo 80 miliónov eur. Projekt sa však časom nafúkol na rozlohu 100 hektárov a mal sa výrazne predražiť, čo reportérom TRENDU potvrdil aj zdroj zo stavebného biznisu. Výstavbu pritom financuje Prvá penzijná správcovská spoločnosť, ktorá je stopercentnou dcérou Poštovej banky a peniaze zbiera od bežných sporiteľov najmä cez jej pobočky. „Je to tam vytapetované peniazmi. Klienti [Poštovej banky a J&T Banky] sa, samozrejme, chodia vypytovať, čo sa tam vlastne deje,“ uviedol pre TREND zdroj z J&T.

Samotný jazdecký areál sa rozkladá na ploche viac ako štyridsiatich hektárov a jeho výstavba trvala len niečo vyše roka. Má ísť o najväčší a najmodernejší jazdecký areál v strednej Európe a jeden z najlepších na tomto kontinente vôbec. Jeho súčasťou sú stajne pre 670 koní, špeciálne jazdecké povrchy, dve kryté haly, bežiace pásy, bazény a soláriá určené pre kone. V druhej časti areálu sa nachádza akvapark, wellness, bazény, hotel s kapacitou tisíc postelí, štyri reštaurácie a športoviská pre osemnásť olympijských disciplín.

M. Hoffmann tvrdenia o predražení výdavkov odmieta. „Bolo to postavené za rozumných podmienok,“ odpovedal. Podľa informácií TRENDU sa však náklady šplhajú k sume 150 miliónov eur, jazdecký areál stál okolo 60 miliónov a športovo-relaxačná časť má teraz stáť zhruba 90 mil. eur.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy J&T, Mario Hoffmann

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.