Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tajní špióni vo firmách

31.03.2015, 12:31 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

Neďaleko Bratislavy, pri Svätom Jure, zastavili neznámi muži auto. Vodiča vyvliekli a hrozili mu pištoľou. Nasadili mu masku a násilím do neho vliali fľašu whisky. Dávali mu elektrické šoky. Prebral sa pred policajnou stanicou v rakúskom Hainburgu. Tam ho našla miestna polícia, ktorú upozornil anonymný telefonát. Previezla ho do nemocnice.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

V lete uplynie od tejto udalosti dvadsať rokov. Obeťou únosu bol syn bývalého prezidenta Michala Kováča. Z únosu bola podozrivá Slovenská informačná služba (SIS) pod vedením Ivana Lexu.

Ďalšie zlé skúsenosti

A nebol to jediný trestný čin, ktorý médiá a neskôr aj policajní vyšetrovatelia pripisovali na vrub vtedajších špiónov. Konanie služby v tých časoch malo byť podriadené plánu, ktorý šéf SIS nechal vypracovať na posilnenie postavenia vládnej koalície a jej premiéra Vladimíra Mečiara. Ani jeden zo skutkov nebol potrestaný, buď sa naň vzťahovali Mečiarove amnestie, alebo bol Ivan Lexa oslobodený súdom.

História slovenských tajných služieb je krátka. Avšak bohatá na kauzy. Okrem brutálnej Lexovej éry, s ktorou sa spája vražda Roberta Remiáša, škandalizácia cirkvi, sledovanie nepohodlných novinárov, politikov či podnikateľov tu je nedávne tunelovanie vojenského spravodajstva, obvinenia z nezákonného odpočúvania či kauza Gorila. Ani jeden z prípadov polícia a súdy nedoriešili tak, aby sa verejnosť dozvedela, kde je pravda a kto je vinníkom.

Aj preto keď minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pred niekoľkými týždňami zavesil na web nový návrh zákona o tajných službách, spozornela opozícia, ľudia z právnických aj biznis kruhov. A okamžite prišli obavy z posilnenia právomocí premiéra, špehovania firiem cez kyberpriestor, z priemyselnej špionáže a nekontrolovaného odpočúvania.

Hospodárske záujmy a premiér

Nový veľký spravodajský zákon má nahradiť dvadsať rokov starú legislatívu a reagovať na nové hrozby terorizmu či kriminalitu cez kyberpriestor. Podľa jeho návrhu sa tajná služba už nebude volať SIS, ale Úrad civilného spravodajstva.

Tajné služby sa vo svete premenúvajú zvyčajne počas vojnových konfliktov alebo keď sa s nimi spája nejaký veľký škandál. Na Slovensku to, vzhľadom na doteraz nie dobrú povesť SIS, bude skôr ten druhý, „imidžový“ dôvod.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.