Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo má premiér so Širokým

09.04.2015, 00:09 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Keďže sa v poslednom čase veľa hovorí o Váhostave, dostal aj predseda vlády otázku, na ktorú odpovedal: „Nechápem, prečo sa mňa pýtate na pána Širokého... Čo ja mám s pánom Širokým?“ Samozrejme, že to, čo s ním má, vie premiér najlepšie, ale pretože sa pýta, je slušné odpovedať.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Názory

Prvé, čo mali spoločné, bol v roku 2004 prezidentský kandidát. Ivana Gašparoviča J. Široký podporoval od chvíle, keď bývalý najbližší spolupracovník šéfa HZDS založil Hnutie za demokraciu (HZD). Predseda Smeru sa k podpore odhodlal až niekoľko týždňov pred prvým kolom voľby prezidenta. Stalo sa to šesť rokov po tom, čo Robert Fico ako podpredseda Strany demokratickej ľavice (SDĽ) vyhlásil, že medzi Mečiarom a Gašparovičom nie je žiaden rozdiel a že predstavitelia SDĽ „nepôjdu do vlády, na ktorej čele by stál pán Mečiar alebo pán Gašparovič“.

Nedá sa s istotou tvrdiť, že R. Fico zmenil názor na Gašparoviča kvôli Širokému, ale faktom je, že šéf Smeru, na rozdiel od pána Váhostavu, svoj názor zmenil.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Druhé, čo majú spoločné, je ich dlhoročný spolupracovník – Ľubomír Jahnátek. Skôr než začal pracovať pre premiéra vo vláde, pracoval pre Širokého v jeho firmách. Keď bol Ľ. Jahnátek generálnym riaditeľom Plastiky Nitra a členom jej predstavenstva J. Široký, neznámi páchatelia spôsobili firme veľkú škodu, pretože zaplatili za služby spoločnostiam na Cypre a Britských Panenských ostrovoch 62 miliónov slovenských korún, pričom polícia zistila, že „tieto služby nikdy nevykonali a nesplnili ani časť z deklarovaných služieb“. Trestné stíhanie bolo napokon zastavené pre premlčanie.

Na to, aby si premiér vybral za ministra manažéra, ktorý sa v Smere neangažoval a akých sú – pri všetkej úcte – na Slovensku stovky, musel mať nejaký dôvod. Napríklad „odporúčanie“ veľmi dôležitej osoby. Od roku 2010 vďaka Bohumilovi Hanzelovi vieme, čo mu povedal Robert Fico predtým, ako sa stal premiérom: „Je legitímnou požiadavkou sponzorov robiť si nárok na štátne zákazky a funkcie.“ Za toto tvrdenie R. Fico nikdy B. Hanzela nežaloval.

Tretie a najdôležitejšie, čo spolu majú, je preukázateľné aj štatisticky. Keď vládne Smer, firmy blízke J. Širokému sú úspešné až do takej miery, že podnikateľ musí svoje úspechy skrývať za schránkové spoločnosti. Ani od marketingového premiéra, akým je R. Fico, by jeho priaznivci „nekúpili“ to, že nielen za Váhostavom, ale aj za polovicou poisťovne Dôvera, za polovicou záchranky Falck i za megaúspešnou spoločnosťou Medical Group je aj vďaka Smeru jediný človek.

Práve preto, čo má s J. Širokým spoločné, premiér musí predstierať, že nechápe, prečo sa práve jeho pýtajú na Širokého.

Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 14/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.