Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Potrebu liekov štát nepozná, no zakazuje ich vývoz

15.04.2015, 11:09 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Pacient príde do lekárne vyzdvihnúť si liek, ktorý mu predpísal jeho ošetrujúci lekár. Napriek tomu, že je pre neho dôležitý, nedostane ho. Nie preto, že by mu ho lekárnik nechcel vydať, lebo si neplatí zdravotné odvody. Lekárnik ho na pulte nemá a ani ho nevie zohnať.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Lieky na Slovensku sú totiž v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami také lacné, že distribučné firmy ich vyvážajú za hranice, kde ich so ziskom predajú.

Pacient sa nemusí k lieku dostať

Pre dvomi rokmi ministerstvo zdravotníctva zákonom umožnilo Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zakázať vývoz liekov do zahraničia, ak by to znamenalo jeho nedostatok. Ústav odvtedy stopol vývoz v stovkách prípadov. Paradoxne však bez toho, aby vedel, aká je skutočná potreba týchto liekov na slovenskom trhu. Ako upozornil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) vo svojej správe, nikto z kompetentných totiž nesleduje skutočnú potrebu liekov, ale len ich spotrebu. Teda namiesto štatistík o všetkých liekoch predpísaných na receptoch sa evidujú údaje iba o tých, ktoré už boli vydané v lekárňach a ktoré preplácajú zdravotné poisťovne.

„S prihliadnutím na to, že skutočná potreba lieku je dôležitým údajom pri regulácii vývozu daného lieku zo Slovenska a taktiež že obchodovanie s liekmi v rámci Európskej únie nie je ničím obmedzené a je motivované vyššími cenami liekov v niektorých krajinách únie, môže vzniknúť situácia, že pacient, ktorý daný liek potrebuje, sa k nemu vôbec nedostane,“ konštatuje NKÚ.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.