Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Akú prácu nám roboty nevezmú

24.04.2015, 00:04 | Filip Obradovič | Ján Záborský | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

Vyzerá to ako vizionárska a obyčajným ľuďom vzdialená téma, ale nie je to celkom tak. Takzvaná robotizácia, komputerizácia či automatizácia sa už deje. Čím je krajina technicky vyspelejšia, tým rýchlejšie sú ľudia nahrádzaní robotmi, softvérmi či novými aplikáciami. A čím v krajine pracuje viac nízkokvalifikovaných ľudí s nízkymi príjmami, tým je pravdepodobnejšie, že miera automatizácie bude väčšia. TREND sa pozrel na to, ktoré profesie sú najmenej ohrozené, ako sa mení systém vzdelávania a ako revolúcia na trhu práce zmení našu spoločnosť.

 • Tlačiť
 • 6

Počas rozhovoru šéf fabriky Rossumových univerzálnych robotov Herry Domin prizve elegantnú dámu Helenu Gloryovú, aby sa pozrela z okna jeho kancelárie. „Čo vidíte?“ pýta sa. „Pracovníkov,“ odpovedá Gloryová. „To sú roboti. Všetci naši pracovníci sú roboti... A čo vidíte dole?“ „Kanceláriu. Účtáreň. Plnú účtovníkov,“ odvetí Gloryová. „To sú roboti. Všetci naši účtovníci sú roboti,“ opakuje Domin.

Tento dialóg je starý už 95 rokov a pôvod má v svetoznámom diele R.U.R. českého spisovateľa Karla Čapka. Je to paradox, ale jeho dielo je z roka na rok aktuálnejšie. A problém, o ktorom píše, je čoraz pálčivejší. Nebol pritom sám, kto svojou prácou vystríhal pred negatívnymi dôsledkami takzvanej automatizácie. Jeden z najväčších ekonómov prvej polovice dvadsiateho storočia John M. Keynes v roku 1933 predpovedal rozšírenú technologickú nezamestnanosť vzhľadom na nové objavy. To, čoho sa títo dnes obdivovaní muži obávali, sa stáva skutočnosťou.

Zdroj: ilustrácia - Zsolt Lukács

Je to bližšie, ako sa zdá

Koncom februára šéf taiwanskej spolonosti Foxconn Technology Group Terry Gou potvrdil, že do troch rokov by výroba vo firme mala byť na 70 percent automatizovaná. Firma, ktorá okrem iného vyrába pre americký Apple iPhone, zamestnáva viac ako milión ľudí. Bola niekoľkokrát v nedávnej minulosti kritizovaná za katastrofálne podmienky, v ktorých jej zamestnanci pracujú. A podľa T. Goua Foxconn ročne pridá do svojich závodov 30-tisíc priemyselných robotov. Nemá to byť odpoveď pre kritikov, ale spôsob, ako vyrobiť ešte viac za menej peňazí. Niektoré fabriky Foxconnu v Číne už pracujú bez ľudí.

Poviete si, že je to ďaleko, ale nie je. Stovky robotov, ale nie takých poľudštených, ako si predstavoval K. Čapek, využívajú pri výrobe automobilov všetky tri automobilky na Slovensku. Obchodný reťazec Tesco už pred niekoľkými rokmi nasadil do svojich predajní elektronické samoobslužné pokladnice. Koľkí z vás chodia do banky posielať peniaze na účet vášmu obchodnému partnerovi, klientovi, kamarátovi či mame? Internet banking pripravil o prácu tisícky a celosvetovo možno aj milióny ľudí za priehradkami v bankách. A to sú len tri ukážky, ktoré človeku prídu na um okamžite.

Neprehliadnite

Predseda predstavenstva personálnej agentúry McRoy Group Luboš Sirota cíti vývoj robotizácie a automatizácie aj na vlastnom biznise. Situáciu pritom urýchlila kríza, keďže firmy potrebovali zefektívniť výrobný proces. „Keď sa priemysel po prepade vrátil na predkrízovú úroveň z pohľadu tržieb, zamestnával o približne stotisíc zamestnancov menej než pred krízou. O prácu pritom prišli predovšetkým nízkokvalifikovaní zamestnanci,“ hovorí L. Sirota.

Výsledkom tak podľa neho je, že klesá dopyt po nekvalifikovaných robotníkoch a rastie záujem o ľudí s vysokou kvalifikáciou. V praxi tak najžiadanejšie pozície sú tie, ktoré pred dvadsiatimi rokmi neexistovali – IT špecialisti, vývojári, ale aj operátori CNC strojov.

Vyhliadky do budúcnosti optimisticky nevyzerajú. Podľa analýzy britského ekonóma Jeremyho Bowlesa z bruselského think-tanku Bruegel Slovensko patrí ku krajinám, ktoré sú takzvanou komputerizáciou ohrozené najviac v Európe.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Téma - budúcnosť trhu práce

Súvisiace články

Od kuchára po záhradníka

Od kuchára po záhradníka Nájdete v TRENDE

Mať doma alebo vo firme robot nie je sci-fi. Niektoré sa už dajú kúpiť v elektre za rohom

Na štrajk v Trnave doplatia všetci

Širokého čachre vo Váhostave

Slovenské túžby po zasýtení Vietnamu

Spin doktor Fico

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.