Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Akú prácu nám roboty nevezmú

24.04.2015 | Filip Obradovič | Ján Záborský | Michal Lehuta

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

24.04.2015 | ari2

Včera ukazovali v televízii, ako "3D tlačiareň" robí cukrovinky.

Tých vecí, kde stroje už v minulosti nahradili ľudí, prípadne len časť ľudskej práce, je oveľa viac.

Dosť sa preto čudujem, že sa akosi primálo - a možno sa vôbec nevedú - debaty o možnom skrátení pracovného času, a to aj vzhľadom napr. na množstvo nezamestnaných a potenciálne nezamestnaných, ktorým vezme technika prácu.

24.04.2015 | samorost

problem je v tom, ze podnikatele povazuji zisk ze zavedeni robotizace za svuj a nechteji se delit. No a nasledne se tim snizi kupni sila a jeho vyrobky nebude mit kdo kupovat, protoze roboti jeho vyrobky ne(s)potrebuji.
Takze tady je videt chamtivost a nenazranost bohatych, kteri nechapou, ze neni dulezita produkce, ale prodej. No a pokud nedaji lidem zarobit, tak si muzou sve vyrobky strcit nekam.
Proto tu mame obrovske prerozdelovani, kde se pres dane trosku presunuji penize zpatky do spotreby. Proto nemame obrovskou inflaci, protoze robotizace (produktivita) to tlumi a pokud nebude kupni sila, tak ani inflace nebude.

28.04.2015 | Jozef321

Vystihol si podstatu - o negativnom vplyve robotizacie na kupnu silu. Nenazranost bohatych - oni to beru vecne. Pozru do vykazov a ak maju zisk, viac neriesia. Nie su to ludia so sirokym obzorom. Az bude zisk klesat, potom sa budu zaujimat. A rozvojom robotizacie = so znizenim kupnej sily ten stav nadide. Logickym dosledkom rozsiahlejsej robotizacie je preskupovanie pracovnych sil do oblasti kam robotizacia nevstupuje, znizovanie cien roboticky vyrobenych vyrobkov (v dosledku slabnucej kupnej sily - nema kto a za co nakupovat), a v konecnom dosledku znizenie tlaku na robotizaciu, ked zacne byt zname, ze to nemusi priniest zvysenie profitu.

Su oblasti, kde je robotizacia vhodna. To je i automobilovy priemysel. Ale babickine kolace ziadna 3D tlaciaren neupecie tak, ako babicka.
Oblasti, kde je mozna masova aplikacia robotov je podla mna podstatne menej, ako oblasti, kde je aplikacia robotizacie nemozna alebo obtiazna, alebo sa to proste nevyplati.
Preto by som to nevidel tak dramaticky.

Automobilovy priemysel ale moze dlhodobo parazitovat na stave, ze vacsina ekonomiky produkuje hodnoty ludskou pracou, ktora generuje kupnu silu. Automobilovy priemysel si tak dovoluje predrazovat vozidla - predava lacno vyrobene vozidla za ceny v ekonomike kde su hodnoty tvorene prevazne drahou ludskou pracovnou silou a z toho plynucou dostupnou kupnou silou.

28.04.2015 | didinko

Potom to vyzerá takto: http://az-europe.eu...

29.04.2015 | LPB

Najľahšie by sa automatizovala práca byrokratov...

22.11.2015 | charitybraden

t tells the remainder calling minutes against your India cell phone card.Then you could dial a destination telephone number.Once you actually dial all the destination range in The indian subcontinent, you becomes another note stating the sheer number of minutes left so you might call to it tells the remainder calling minutes against your India cell phone card.Then you could dial a destination telephone number.Once you actually dial all the destination range in The indian subcontinent, you becomes another note stating the sheer number of minutes left so you might call to it specific wide variety.<br /><br />The association time is normally calculated 30-45 minutes of bond ring and not just from plenty of time of remedy.The seconds isn't going to start depending until a lot time inside starting any ringing.Discover fact pertaining to your paid off international cellular phone card speed calculation.Hang up style no answer around the stipulated time for them to try for a second time.<br /><br />There is as well difference for rates brewing calls from so they can cell mobile handsets.This could be because of the extra technology included in completing the video call.<br /><br />.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.