Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

S privátnym bankárom sa vyžení aj balík produktov

22.04.2015, 11:05 | Xénia Makarová | © 2015 News and Media Holding

Nová doba nízkych úrokov zasahuje nielen bežných masových sporiteľov, ale aj privátnu klientelu bánk. Sporitelia sa viac obzerajú po investovaní všeobecne aj po aktívach s rizikovejšími parametrami.

 • Tlačiť
 • 0

No s vidinou vyššieho výnosu v budúcnosti. Prehodnocujú sa aj náklady, napríklad na vstupné poplatky. Výsledkom je aj zvýšený záujem o produkty tretích strán – od bánk a správcov mimo bankovej skupiny, do ktorej patrí domáci privátny bankár. Či už ide o zahraničné dlhodobo výnosovo atraktívne podielové fondy, ich lacnejšiu alternatívu ETF alebo rôzne štruktúrované produkty z dielne západoeurópskych bankových gigantov. I keď zatiaľ nejde na poli privátneho bankovníctva o dominantný trend, banky hlásia zvýšený záujem klientov hlavne za posledné dva roky. A tak to začína byť zaujímavý konkurenčný nástroj aj pre ne. Navyše, aktívna ponuka produktov „zvonka“ svedčí aj o profesionalite privátneho bankára, ktorý dokáže záujmy klienta povýšiť nad príjmy z poplatkov za domáce produkty.

Situácia začína byť ružovejšia aj podľa čísiel. Podiel produktov zvonka dosahuje okolo 20 percent na aktívach bonitnej klientely. A v najliberálnejších privátnych bankách sa hýbe okolo polovice.

Kritický pohľad

Prečo je vlastne takzvaná otvorená štruktúra, teda aktívna ponuka zo strany banky produktov tretích strán pre klienta dôležitá? Ako konštatuje manažér privátneho bankovníctva UniCredit Bank Roman Hajduk, je to hlavne spokojnosť s výnosmi. Respektíve horšie skúsenosti s domácimi správcovskými spoločnosťami. Pomer výnosu voči riziku môže byť v nimi ponúkaných fondoch horší najmä pre vyššie správcovské poplatky. Tunajší trh je totiž stále relatívne malý, preto odpadá možnosť rozkladať nižšie poplatky na širšiu masu investorov. Riaditeľ odboru privátneho bankovníctva Privatbanky Jozef Krammer k tomu dodáva, že väčšina tunajších bánk je súčasťou zahraničných bankových domov. Inklinujú tak kvôli poplatkovej štruktúre prirodzene k vlastným produktom. Privatbanku ovláda finančná skupina Penta, ktorá vlastní aj mediálny holding, ktorého súčasťou je týždenník TREND. No i v prípade Privatbanky podiel produktov zvonku sa hýbe tesne nad hranicou 50 percent.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Súvisiace články

Prikrášlený nadštandard

Prikrášlený nadštandard

Počúvať o krásnych a luxusných benefitoch je fajn, no reálne aj bonitní klienti využívajú hlavne cestovné poistenie a služby v domácnosti

Na štrajk v Trnave doplatia všetci

Širokého čachre vo Váhostave

Slovenské túžby po zasýtení Vietnamu

Akú prácu nám roboty nevezmú

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.