Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovenské túžby po zasýtení Vietnamu

29.04.2015, 10:34 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

Pád socializmu prilákal na Slovensko malých vietnamských obchodníkov s odevmi i obuvou. Mnoho našincov sa nad kvalitou ich tovaru i kópiami známych značiek usmieva, prípadne na ne hromží. Ale zákazníkov, najmä na trhoviskách, si Vietnamci našli.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Vietnam

Po vyše dvoch dekádach sa pohyb kapitálu otáča. Zopár Slovákov pre zmenu láka zasýtiť veľký vietnamský trh, keď plánujú v ázijskej krajine postaviť veľké potravinárske fabriky.

Majiteľ Púchovského mäsového priemyslu Anton Fabuš hodlá onedlho na juhu Vietnamu, necelých dvesto kilometrov od Hočiminovho Mesta (predtým Saigon), rozbehnúť výstavbu takmer rovnako veľkého mäsokombinátu, ako má na Slovensku. Na domácom trhu patrí k najväčším. Štefan Zmajkovič pôvodne s firmou BTG Holding uspel najmä v energetike. Dnes ide na severe Vietnamu neďaleko Hanoja postaviť rovnako veľký pivovar, ako je fabrika v Hurbanove, ktorá vyrobí každé druhé pivo vypité na Slovensku.

Neobsadené chute

Vietnamský biznis s potravinami Slovákov láka, hoci aj preň platí to, čo pre celú juhovýchodnú Áziu. Štart je tam vždy zdĺhavý a náročný. „Ázijčania sú veľmi priateľskí ľudia, ale zároveň aj neskutočne húževnatí vyjednávači. Európan si už myslí, že obchod je hotový. Ale na ďalší deň prídu a znova rokujú. Lebo stále chcú niečo upraviť,“ opisuje Š. Zmajkovič.

S Vietnamcami si Slováci porozumejú o to ľahšie, že ich na našom území nielen veľa obchodovalo, ale za socialistického Československa aj študovalo. Česká obchodná diplomacia napríklad uvádza, že až dvestotisíc Vietnamcov hovorí po česky.

Najviac však láka veľký vietnamský trh. V trinástej najľudnatejšej krajine sveta žije vyše deväťdesiat miliónov ľudí. Mnohé rastlinné komodity ako ryžu, kávu či koreniny ázijská krajina vo veľkom vyváža. Ale ďalšie potraviny, napríklad mäsové produkty, na trhu chýbajú a musia sa masívne dovážať. Spotrebu mlieka si krajina trebárs kryje len z jednej tretiny.

Importy chýbajúcich potravín Vietnam výrazne spoplatňuje. Pivo sa do krajiny takmer nedováža, hoci jeho spotreba rastie každoročne o desatinu. Lebo naň platí až 60-percentná dovozná daň. Vietnamci tak lákajú investorov, aby produkovali potraviny priamo v ich krajine. Načúvajú aj Slováci.

Naprieč svetom

Š. Zmajkoviča priviedli k vietnamskému pivu dlhoročné medzinárodné skúsenosti s energetikou. Vyštudovaný strojársky technológ nastúpil za socializmu do energetiky Slovnaftu. V roku 1993 odtiaľ odišiel a začal pracovať pre zahraničné koncerny, ktoré po celom svete budovali energetické diela. Slovák tak spoznal škandinávsky, čínsky, indický či kórejský biznis. Po čase sa odhodlal, že si na výstavbu teplární a elektrární vybuduje vlastnú firmu. S BTG Holdingom, ktorý zamestnáva vyše stovky inžinierov a manažérov a dosahuje ročné tržby takmer osemdesiat miliónov eur, pracoval pre viaceré veľké fabriky na Slovensku. Kontrakty s ním realizoval aj v Rusku, Dánsku či na juhu Ameriky. „Vstupenkou do naozaj veľkého biznisu bola pre nás výstavba prvého zdroja s vyše stomegawattovým výkonom na Kube. Po ňom nás pozvali aj do vietnamskej energetiky,“ spomína Š. Zmajkovič.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 16/2015. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Vietnam

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.