Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto doplatil na prvé daňové licencie

02.05.2015, 17:00 | Xénia Makarová | © 2015 News and Media Holding

Plus sto miliónov eur pre štátnu kasu, mínus pár tisíc eseročiek a niekoľko odložených daňových priznaní navyše. Tak vyzerá predbežný odpočet prvého roka daňových licencií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Tagy

dane

Zatiaľ sa napĺňajú očakávania ministerstva financií od tohto nástroja. I keď niektorí podnikatelia sa ešte snažili koncom vlaňajška na poslednú chvíľu využiť výnimky z platenia novej minimálnej dane.

Podľa dát spracovaných internetovým portálom FinStat.sk za zhruba polovicu aktívnych firiem si štát na dani z príjmov polepšil už o vyše sto miliónov eur. Ide o viac ako 92-tisíc firiem, väčšinou s vlaňajšími tržbami do pol milióna eur.

Práve najmenších a stredne veľkých firiem sa mali podľa očakávaní dotknúť licencie najviac. Preto priznaná daň od väčších firiem, ktoré si priznania za rok 2014 odložili o pár mesiacov, by konečným výsledkom už výraznejšie zamávať nemala. Portál vychádza z dát zverejnených v účtovných závierkach.

Prvé výsledky licencií 2014 za polovicu aktívnych firiem 1/2
(podiel priznaní podľa výšky dane za 2014, %)
Prvé výsledky licencií 2014 za polovicu aktívnych firiem 1/2
PRAMEŇ: FinStat.sk

Atraktívne výnimky

No nie všetci podnikatelia sa s platením licencií vyrovnali. Ako vyplýva z analýz FinStatu, na prelome rokov sa výrazne zvýšil počet firiem, ktoré vstúpili do likvidácie a výmazov firiem z obchodného registra. Podľa skúseností daňových poradcov sú za tým najmä snahy majiteľov firiem využiť výnimky z platenia licencií.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy dane

Súvisiace články

Neplatiť dane od januára môže byť poriadne drahé

Neplatiť dane od januára môže byť poriadne drahé

Ministerstvo financií navrhuje sprísniť pokuty za daňové delikty, dávno ukryté zisky za zahraničnými schránkami nezasiahnu 1

TREND test Seat Leon Aerodynamic Homola Edition 1,2 TSI

Viedenské laboratórium smart city

Boss slovenských zliav: Veľkosť trhu nás núti byť inovatívnymi

Sen o smart city

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.