Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sen o smart city

30.04.2015, 12:30 | Patrik Garaj | © 2015 News and Media Holding

Ako bude vyzerať mesto v roku 2000? Už pätnásty rok túto realitu žijeme, ale veľmi sa nepodobá na naivné obrázky zo zažltnutých časopisov. Podmienky urbánneho života sa v čase menia a rozvrhovanie mesta do budúcnosti nadobúda nové kontúry. Aktuálna vízia má názov smart city. Nesie so sebou rôzne predstavy a diametrálne odlišné riešenia. TREND zisťoval, čo znamená byť smart v slovenskom meste.

 • Tlačiť
 • 0

Zhmotnená utopická predstava. Od nuly budované mesto Songdo v Južnej Kórei. Obyvatelia sú súčasťou dátovej siete.Zdroj: Songdo

Nikto nechce byť označený za hlúpeho. To by mohol byť dôvod, prečo sa dnes pojem smart city šíri svetom a mestá sa predháňajú v tom, kto si ním skôr doplní svoj erb. Destinačný marketing je v plnom prúde a pasovanie sa za inteligentné mesto patrí medzi jeho stratégie. Na druhej strane by nebolo veľmi smart, keby táto nálepka nebola naplnená obsahom.

V skutočnosti je to inak. Mestá si nevyberajú, či budú inteligentné. Stáva sa z toho nutnosť. Rastúca populácia, klimatické zmeny, energetická náročnosť, ekologická záťaž či kolabujúca doprava sú len niektoré z náročných výziev, ktorým musia čeliť. Preto sú potrebné rozhľadené hlavy, ktoré si s tým dokážu poradiť. K označeniu smart výrazne prispieva nasadenie najnovších technológií. Tie slúžia ako sofistikované nástroje možných riešení. A veľká dávka inteligencie je potrebná aj na to, aby sa zladili potreby a záujmy všetkých strán, ktoré tvoria organizmus mesta.

Neprehliadnite

Téma smart city žije aj na Slovensku. Putuje urbanistickými konferenciami, odbornými článkami a udomácnila sa v slovníku komunálnej či vysokej politiky. Netreba veľké analýzy na to, aby bolo zrejmé, že slovenské mestá narážajú na problémy, ktoré treba riešiť združeným IQ. Otázka je, do akej miery inteligentný prístup presakuje do praxe.

Stupne múdrosti

Aj slovenský príbeh treba začať v Južnej Kórei. Tu už vyše desať rokov vyrastá mesto Songdo. Podľa vzoru sci-fi a utopickej literatúry ide o zhmotnenie vízie metropoly budúcnosti. Nahromadené problémy dneška sa majú vyriešiť tak, že sa postaví efektívne fungujúce mesto úplne od nuly. Na novom území získanom zo Žltého mora vzniká sídlo, v ktorom už dnes žije vyše 70-tisíc ľudí.

Budovaný komplex kombinuje finančné, biznisové a technologické centrum a zároveň ponúka miesto na život, prácu a oddych. Základ developerského projektu s rozpočtom 40 miliárd dolárov tvorí infraštruktúra futuristického sídla. Obyvatelia sa stávajú súčasťou dátovej siete. Patrí do nej video monitoring verejných i súkromných priestorov, multifunkčné čipové karty pre zdravotné služby, vstupy do budov a bankové transakcie či zber dát z domácností pre ich energetickú optimalizáciu a bezpečnosť.

Podobný prístup k tvorbe mesta ako technologického produktu predstavuje aj urbanistický projekt Masdar v Spojených arabských emirátoch, „kremíková savana“ Konza Techno City v Keni alebo PlanIT Valley v Portugalsku.

Na zelenej lúke sa pod hlavičkou smart city stavia aj v neďalekej Viedni. Novou štvrťou Seestadt Aspern mesto reaguje na neustály prílev obyvateľov (viac na s. 16). Zásadný rozdiel je v tom, že okrem high-tech sa dbá aj na potreby ľudí a tí sú priamo zapojení do tvorby niektorých obytných budov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - Inteligentné mesto

Tagy doprava, ekológia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.