Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Viedenské laboratórium smart city

05.05.2015, 15:45 | Daniel Suchý | © 2015 News and Media Holding

Mesto bez áut. Viedeň si dala na vyhnanie vozidiel so spaľovacím motorom čas do roku 2050. Rýchlorastúce mesto by inak úplne zadusili. Už dnes však stavia štvrte, ktorých obyvatelia nepotrebujú auto, ba ani vlastný bicykel. Pretože všetko majú blízko. A ak nie, nasadnú do autobusu, metra alebo si priložením magnetickej karty požičajú bicykel z jedného z mnohých stojanov.

 • Tlačiť
 • 2

Viedenské laboratórium konceptu smart city sa volá Seestadt Aspern, jeden z najväčších rozvojových projektov v Európe. Nová mestská štvrť začala vyrastať na severovýchode Viedne pred šiestimi rokmi. Po dokončení plánovanom v roku 2030 by tu malo bývať 20-tisíc ľudí a rovnaký počet tu nájde prácu.

Seestadt (Mesto na jazere) v Asperne je od začiatku plánované a stavané ako mesto krátkych vzdialeností, ktoré nabáda obyvateľov chodiť peši alebo na bicykli. „Jedna z najdôležitejších súčastí konceptu smart city je, že nepotrebujete auto,“ hovorí Stefan Stiglbauer, PR manažér spoločnosti Wien 3420 Aspern Development AG, ktorá vedie rozvoj celej štvrte.

Hoci Aspern vyrastá na okraji mesta, najrýchlejšie sa sem dá dostať metrom, na ktoré nadväzujú autobusy. O pár rokov k tomu pribudne aj rýchlodráha smerujúca na letisko a do Bratislavy.

Neprehliadnite

 • Sen o smart city
  Ako bude vyzerať mesto v roku 2000? Už pätnásty rok túto realitu žijeme, ale...

Bez auta je to rýchlejšie

Základom mesta krátkych vzdialeností je zmiešanie funkcií. Seestadt sa vôbec nepodobá na sídliská s radmi bytoviek, obchodným strediskom a školou. „Nenájdete tu žiadne klasické nákupné centrum. Obchody a služby sú na hlavných uliciach v prízemných priestoroch,“ ukazuje počas prehliadky štvrte S. Stiglbauer.

Obyvatelia nemusia za dennými nákupmi jazdiť. Stačí im vyjsť na ulicu, ktorá je prispôsobená pre peších. Hlavnou dopravnou tepnou je okružná cesta, dovnútra bytových blokov sa autom nedá dostať. Ulica je široká, ale cesta je pomerne úzka, jazdiť sa môže najviac tridsiatkou. Namiesto parkujúcich áut ju lemujú stromoradia. Viac priestoru patrí cyklistom a chodcom, ktorí si tu môžu posedieť na lavičke alebo terase kaviarne.

Parkovacích miest je pred každým blokom len zopár a slúžia na krátke zastavenie a vyloženie alebo naloženie vecí. Parkovať sa môže len v podzemných garážach. Stavebné predpisy Viedne žiadajú postaviť ku každému bytu jedno stojisko. V Bratislave je to ešte viac. „V Seestadt Aspern sme si povedali, že nepotrebujeme parkovacie miesto ku každému bytu, a určili sme pomer 0,7,“ vysvetľuje S. Stiglbauer.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Téma - Inteligentné mesto

Súvisiace články

Sen o smart city

Sen o smart city Nájdete v TRENDE

Ako bude vyzerať mesto v roku 2000? Už pätnásty rok túto realitu žijeme, ale veľmi sa nepodobá na naivné obrázky zo zažltnutých časopisov.

TREND test Seat Leon Aerodynamic Homola Edition 1,2 TSI

Boss slovenských zliav: Veľkosť trhu nás núti byť inovatívnymi

Sen o smart city

Prečo to Váhostav schytal zo všetkých najviac

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.