Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

„Biele kone“ na súde

14.01.2015, 11:19 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

Biely kôň je slangové označenie pre nastrčenú osobu, ktorá prepožičia svoje meno na ekonomickú trestnú činnosť. Schováva sa za ním skutočný páchateľ daňových podvodov, karuselových transakcií či zakladateľ fiktívnych firiem.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Ekonomika

Väčšinou ide o človeka so zlým ekonomickým zázemím, prípadne bezdomovca. „Bielym koňom“ sa môže stať aj nevedomky – vtedy, ak mu ukradli doklady a zneužili ich. Polícia sa pri prešetrovaní káuz nedostane ďalej ako k „bielemu koňovi“. V krajnom prípade ani k nemu – ak ide o takzvanú mŕtvu dušu alebo ak ho mafia fyzicky zlikviduje.

Koncom roka 2013 sa na verejnosť dostal dovtedy utajený zoznam bielych koní aj s rodnými číslami, ktorý mala používať Finančná správa (na snímke je budova bratislavskej centrály) a jej kriminálny úrad. V databáze bolo viac než 1 227 mien a 3 369 obchodných spoločností. Nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska, Ukrajiny či dokonca Rumunska, Mexika a Kórey. Zopár ich bolo takých, ktorí mali pri bydlisku uvedený záznam: „fiktívne“. Malo by ísť o človeka, ktorý ani nevie, že je konateľom alebo spoločníkom firmy.

Register zverejnil na internete kontroverzný web GINN.sk, zaoberal sa ním aj trend.sk. Vyvolal rozruch v podnikateľských kruhoch. Boli v ňom totiž aj podnikatelia, o ktorých nebolo známe, že by mali problém so zákonom. Biznismen, ktorý sa medzi „bielymi koňmi“ ocitol, prirodzene prestáva byť pre svojich obchodných partnerov dôveryhodný.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Pozor na tunelárov a biele kone v biznise

Pozor na tunelárov a biele kone v biznise Seriál

Vaša eseročka | Ak dlžník presúva majetok zadlženej spoločnosti na iné subjekty s úmyslom ukrátiť veriteľov, ide o trestný čin 1

Vykrádači bankových kont zapriahajú biele kone

Z Čarnogurského školy vycúvali Rusi

Prečo daniari nevedia zatočiť s veľkými menami

Putinovo Rusko pod paľbou

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.