Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na zbavenie sa nemocníc štát netrafil správny čas

14.01.2015, 11:19 | Daniel Suchý | © 2015 News and Media Holding

Premena nevyužitých stavieb, ktoré prestali slúžiť pôvodnému účelu, je v posledných rokoch výrazným trendom rozvoja miest.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

V Bratislave sa bývalé administratívne budovy menia na štartovacie bývanie pre mladých, v niekdajšej tlačiarni majú vzniknúť lofty pre náročnejších a priemyselné areály pivovaru Stein, tabakovej továrne či zváračského ústavu čaká prestavba na nové multifunkčné štvrte. Aj zastarané nemocničné komplexy na Kramároch, v Starom Meste a Ružinove, ktoré po spustení prevádzky plánovanej novej univerzitnej nemocnice zrejme zatvoria, môžu byť lukratívne pre komerčných developerov. „Majú zaujímavú lokalitu. Avšak developerov, ktorí sú reálne schopní takýto objem realizovať, na Slovensku nie je veľa a budú tlačiť cenu nadol pre veľkosť budov, pozemkov a technický stav,“ hovorí partner poradenskej spoločnosti The Advisors Pavel Bartošík.

Zo štúdie uskutočniteľnosti novej nemocnice vyplýva, že najväčším adeptom na predaj by bol areál na Mickiewiczovej ulici v centre mesta. Všetky tri nemocnice však majú predimenzované, technicky a funkčne nevyhovujúce budovy. Štát sa preto zrejme bude chcieť zbaviť aspoň časti komplexu na Kramároch. Ako by sa dali využiť, ak sa novú nemocnicu podarí sprevádzkovať podľa plánu v roku 2018 alebo 2020?

Prerábky na byty sa rýchlo predávajú

Aktuálny bytový boom už v tom čase môže mať vrchol za sebou. Práve v súčasnosti sa stretávajú na trhu rekordne nízke úroky na hypotéky so stabilnými cenami bytov, začínajúcim sa rastom príjmov a po krízovom prepade stavebníctva vyčerpanou ponukou nehnuteľností. Ľudia si vlani podľa P. Bartošíka v bratislavských novostavbách kúpili alebo zarezervovali dovedna 2 500 bytov. Najviac v Ružinove a v Petržalke. Hneď za nimi však nasleduje záujem v Starom a Novom Meste, kde sa nachádzajú aj „odpísané“ nemocnice. Predaj bol podobný ako v najlepších predkrízových rokoch, aj preto, že ľudia niekoľko rokov odkladali kúpu bývania.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.