Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo daniari nevedia zatočiť s veľkými menami

17.01.2015, 17:00 | Xénia Makarová | © 2015 News and Media Holding

Boj proti daňovým únikom sa stal vládnou prioritou hneď od príchodu súčasného kabinetu Roberta Fica. Už po pár mesiacoch v úrade – od októbra 2012 – začal v praxi platiť prvý balíček opatrení zameraný najmä na DPH a potom vždy s nástupom nového roka pribúdali nové a nové.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Po vyše dvojročnom vládnom snažení možno urobiť prvé bilancovanie, či je tento boj skutočný, cielený na všetkých daňových špekulantov alebo ide skôr o marketingový ťah, ktorý pritvrdzovaním daní najmä plní štátnu kasu. Pravda je sčasti na oboch stranách.

Utlmenie už vyše ročného vyšetrovania možných daňových únikov v kauze Interblue Group či najnovšie zbavenie obvinenia šéfa strany Sieť Radoslava Procházku hovoria skôr v prospech druhej možnosti. Plusom pre bojovníkov je uväznenie zemplínskeho podnikateľa Mikuláša Varehu za státisícové úniky na daniach či koncoročné uvalenie probačného dohľadu (hlásenia sa na úrade v stanovených dňoch) na kontroverznú podnikateľku Eleonóru Mojsejovú po tom, čo ju v októbri prepustil súd z vyšetrovacej väzby.

Aj prvá liga

Podľa daniarov a polície sú však výsledky boja proti podvodníkom oveľa optimistickejšie, ako vyzerajú. Prezident Finančnej správy zastrešujúcej daniarov a colníkov František Imrecze zhodnotil, že odhadovanú hotovostnú dieru vo výbere DPH na úrovni 1,3 miliardy eur sa podarilo vďaka prijatým krokom znížiť už do roku 2013 o 300 miliónov. Veľa si sľubuje aj od minulého roka, keď sa zaviedol veľmi silný nástroj – kontrolné výkazy DPH. Čísla za rok 2014 budú jasnejšie do leta. „Efektivita výberu nám rastie najmä pri stredných podnikoch, ktoré boli hlavným zdrojom podvodov,“ skonštatoval F. Imrecze na novembrovej Vyšehradskej konferencii organizovanej práve daniarmi.

Riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Bernard Slobodník nesúhlasí zasa s tvrdením, že by vyšetrovanie nesiahalo až k „prvej lige“. „V rámci vyšetrovania kobry sú všetky prípady nasmerované proti zločineckým alebo organizovaným skupinám, vyšetrované a obvinené osoby disponujú majetkom v hodnotách niekoľko desiatok až stoviek miliónov eur a z nášho pohľadu takmer vo všetkých prípadoch ide o takzvané veľké ryby.“ Podľa neho si však veľké ryby nemožno stotožňovať so zoznamom osôb, ktoré boli uvedené na takzvaných mafiánskych zoznamoch.

Podobne ako pre TREND začiatkom vlaňajška pripustil prepojenie daňových podvodov na politiku v rozhovore Martin Krčmárik, zástupca riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NaKA), ani B. Slobodník toto nepopiera. No k medializovaným informáciám o politickom krytí niektorých obvinených osôb preverovaných kobrou „sa bližšie vyjadrovať nebude“.

Kampaň z odpočtov

V médiách sa opakovane špekulovalo, že z vratiek DPH boli financované niektoré predvolebné kampane politických strán. Vláda nominuje šéfa daniarov a po politickej linke sa obsadzujú aj posty riaditeľov jednotlivých úradov, ktorí donedávna mali takmer výlučné právo rozhodovať o tom, do ktorých firiem daňová kontrola pôjde a do ktorých nie. TREND tiež vlani upozornil na postup exšéfa daniarov Igora Šulaja, ktorý daniarom šéfoval od júna 2006 do júla 2010, za prvej vlády R. Fica.

V rovnakom čase figuroval vo viacerých firmách podnikajúcich v oblasti daňového a účtovného poradenstva a necelý polrok po odchode z vedenia daniarov už získal prokúru v banskobystrickej firme Dantas, mohol teda v podstate túto firmu riadiť, no i zastupovať podnikateľov pred daniarmi, ktorých ešte prednedávnom riadil, a mal aj prístup k citlivým daňovým informáciám. I. Šulaj pre TREND otázku možného konflikt záujmov vtedy nekomentoval. Pri dodržaní zásad zákona o štátnej službe v tom problém nevidelo ani súčasné vedenie Finančnej správy.

Akčnejší boli daniari v kauze neúspechu zavedenia ich vlastného nového IT systému na prelome rokov 2011 a 2012. Voči vtedajšiemu šéfovi daniarov Miroslavovi Mikulčíkovi prokurátor už dvakrát zastavil vyšetrovanie, ale vlani v máji Špeciálna prokuratúra vzniesla opäť nové obvinenie, tentoraz za závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. „Obviňovaný som neustále, nie z predraženého tendra ani nie z vlastného obohatenia či korupcie, ale z toho, že som sa snažil dodatkom k nevýhodnej zmluve upraviť podmienky po dohode s dodávateľom tak, aby plnenie zmluvy bolo realizovateľné a pre štát lacnejšie,“ vidí to M. Mikulčík.

Neúčinná ľútosť

Podnikateľku E. Mojsejovú v októbri síce prepustili z vyšetrovacej väzby, no nezbavili ju obvinení a je pod kontrolným dohľadom. Polícia mala informácie, že chce vycestovať do cudziny. „V jej prípade bolo opätovne rozhodované o väzbe na základe nášho podnetu a súd uložil opatrenie probačného dohľadu a zákazu vycestovania,“ uviedol B. Slobodník. Podnikateľka je obvinená v súvislosti s daňovými a faktoringovými podvodmi za niekoľko miliónov eur.

Nie je tiež pravda, že podnikateľku z väzby prepustili, pretože využila inštitút takzvanej účinnej ľútosti. Ten umožňuje doplatením priznanej dane aj iniciatívnym priznaním a doplatením skrátenej dane a odvodov „vyplatiť“ sa z vyšetrovania, a to aj po jeho začatí či spustení daňovej kontroly. No netýka sa nepriamych daní, teda ani DPH. Účinnú ľútosť rozšírila paradoxne od roku 2013 súčasná vláda. Zakladajúca partnerka spoločnosti BMB Leitner Renáta Bláhová poukazuje práve na účinnú ľútosť pri dani z príjmov ako na zásadnú dieru v oblasti trestného práva, ktorá je podľa nej na Slovensku nastavená príliš veľkoryso.

„[E. Mojsejová]2 bola prepustená na základe skutočnosti, že dôvody väzby pominuli. Jej prepustenie nemalo nič spoločné s účinnou ľútosťou,“ spresnil B. Slobodník. E. Mojsejovú tak jednoducho povedané prepustili z väzby, pretože súd sa už neobáva, že by marila vyšetrovanie, pokračovala v trestnej činnosti či ovplyvňovala svedkov. Vo vyšetrovaní sa čaká ešte na znalecké posudky a má sa pokračovať návrhom na obžalobu.

Zdroj: SITA/Jozef Jakubčo

Slovenská kobra

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy daniari, daňové úniky, Finančná správa

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.