Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Putinovo Rusko pod paľbou

17.01.2015, 05:00 | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

Súčasná situácia v Rusku vo všetkých ohľadoch predstavuje nefalšovanú finančnú krízu. Prepad rubľa, príjmov rozpočtu z ropy, rýchle zdražovanie, míňajúce sa devízové rezervy, naštrbená platobná schopnosť voči zahraničiu, hospodársky pokles. Ako k tomu došlo a čo to pre obyčajných Rusov znamená? Pritlačí Vladimira Putina k ústupkom v jeho vojenských výpadoch? Odpovede nie sú jednoznačné. Zato celkom iste pritláčajú ruského prezidenta k múru

 • Tlačiť
 • 0

Vaktuálnom ruskom filme Leviatan nominovanom na Oscara vystupuje tradičný hrdina. Koľja je automechanik pracujúci sám na seba, slobodný a silný vo svojom vlastnom svete. Všemocný a skorumpovaný štát, v snímke reprezentovaný mestskými úradníkmi, ho však postupne oberie o všetko, aj o strechu nad hlavou.

Podobne sa dnes cíti zrejme väčšina Rusov: vo svojich politikov (s výnimkou prezidenta) stratili akúkoľvek vieru a aké-také istoty z hojných minulých rokov sa im rozpadajú pod rukami. Aj v realite za to môžu „tí hore“.

Putinova kleptokracia

Celé sa to totiž začalo oveľa skôr ako politickou krízou na Ukrajine. Karen Dawishová z Miamskej univerzity v knihe Putinova kleptokracia vysvetľuje, ako si súčasný ruský prezident pred nástupom k moci koncom deväťdesiatych rokov vytvoril sieť mocných priateľov, s ktorými Rusko dodnes drží v korupčnom zajatí. Už pri rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 dokázal úzky kruh členov KGB, kde vtedy Vladimir Putin pracoval, vyviezť do zahraničia obrovské množstvo peňazí patriacich komunistickej strane.

Podľa knihy sám V. Putin dokázal vo veľkom tunelovať aj verejné financie Petrohradu, kde pôsobil v deväťdesiatych rokoch na radnici ako poradca. Z týchto zdrojov neskôr vznikli viaceré dôležité firmy ako Bank Rosiija, Ozero Dača alebo St. Petersburg Real Estate Holding, ktoré pôvodný kapitál zniekoľkonásobili, napríklad prostredníctvom biznisu s nehnuteľnosťami. Narastený hospodársky vplyv potom poprednú mocenskú pozíciu V. Putina v krajine už na dlhé obdobie zabetónoval.

Ale samotná ruská ekonomika sa nijakým spôsobom smerom k väčšej konkurencii, otvorenosti či pestrosti nevyvíjala. To jej dnes podlamuje nohy. Hlavným štrukturálnym problémom ruského hospodárstva je jeho závislosť od vývozu ropy. Čierne zlato tvorí viac ako polovicu exportu Ruska a podľa odhadov prináša aj okolo 50 percent príjmov štátneho rozpočtu. Hlavným faktorom úspechu či neúspechu krajiny je preto nevyspytateľný vývoj svetového dopytu po miestnej rope.

Druhou hlavnou prekážkou rozvoja je všadeprítomná korupcia. Týždenník Economist jej opis zhŕňa tak, že Kremeľ príjmy z ropy rozdeľuje „svojim“ subjektom na základe politickej dôležitosti a lojality, najmä prostredníctvom štátnych bánk. Fakty tento opis potvrdzujú. V. Putin ovládol dôležitý Gazprom krátko po nástupe do premiérskeho kresla cez nomináciu jeho riaditeľa.

Druhú veľkú ropnú firmu Jukos zlikvidoval v roku 2003, pričom jej aktíva previedol do spoločnosti Rosnefť ovládanej svojím ďalším priateľom, Igorom Sečinom. Takto prezidentova skupinka ovládla takmer všetko hospodárske dianie v najväčšej krajine sveta. Väčšina z dodávateľov pri príprave olympijských hier v Soči, ktoré stáli až 50 miliárd dolárov, boli napríklad znovu firmy Putinových priateľov.

Aj preto je jednou z charakteristík Ruska vysoká príjmová nerovnosť. Podľa OSN tam horných desať percent zarába takmer trinásťkrát viac ako najchudobnejšia desatina. Na Slovensku je to sedemnásobok.

Sila sankcií, pád rubľa

Napriek tomu sa ale Rusku donedávna relatívne darilo. Vysoké ceny ropy zabezpečovali, že štátne kasy boli plné a ekonomika rástla najmä vďaka úverom, často voči zahraničiu. Podobne ako Slovensko, aj Rusko pred rokom 2009 zaznamenalo až dvojciferný ročný prírastok hrubého domáceho produktu (HDP).

Odvtedy sa však tento model rastu vyčerpal. Rusko v rokoch 2010 až 2013 rástlo už oveľa pomalšie a preferencie V. Putina klesali. Devízové rezervy z prebytkov zahraničného obchodu sa preto už neakumulovali, ale prejedali prostredníctvom vyšších platov, dôchodkov a výdavkov na armádu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - Rusko v kríze

Tagy analýza, Putin, Rusko

Súvisiace články

Prezidentovi muži

Prezidentovi muži

Predstava palácového prevratu zo strany ruskej podnikateľskej smotánky je v súčasnosti nereálna

„Rušáda“ v slovenskom biznise

Cár Putin v kúte

Z Čarnogurského školy vycúvali Rusi

„Biele kone“ na súde

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.