Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z Čarnogurského školy vycúvali Rusi

17.01.2015, 14:00 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

Paneurópska vysoká škola v Bratislave, jedna z najstarších súkromných vzdelávacích inštitúcií na Slovensku, zmenila majiteľa.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Podnikateľov ruského pôvodu a známeho expolitika Jána Čarnogurského vystriedali českí finančníci. Vstup nového strategického investora je dôsledkom problémov, do ktorých sa škola dostala.

Krátko pred Vianocami sa zamestnanci dozvedeli, že školu ovládla česká finančná skupina Prosperita a vzdelávací holding Akademická aliance. Ich zástupcovia už sedia v správnej rade neziskovej organizácie, ktorá školu riadi. „Snahou novej správnej rady je finančná stabilizácia,“ povedala hovorkyňa školy Helena Poláková. Potvrdila finančné ťažkosti, do ktorých sa podľa nej dostali „v dôsledku kumulácie nesprávnych a neefektívnych rozhodnutí bývalých vrcholných predstaviteľov za posledné obdobie“. O čo išlo, nespresnila.

S ruským kapitálom

Školu založil pred desiatimi rokmi J. Čarnogurský. Bývalý kresťanský demokrat, právnik a predseda ponovembrovej slovenskej vlády je známy silnými väzbami na Rusko. Je členom Valdajského diskusného klubu, s ktorým sa pravidelne stretáva a debatuje ruský prezident Vladimir Putin. Aj škola vznikla vďaka ruskému kapitálu. J. Čarnogurský začal v školstve podnikať spoločne s Rusmi Alexandrom Somovom a Vasilim Lipitskiym. Tí donedávna sedeli aj v správnej rade školy.

Pôvodný názov bol Bratislavská vysoká škola práva, štúdium bolo na začiatku zamerané len na populárny právnický odbor. V tom čase záujem o právnické tituly niekoľkonásobne prevyšoval kapacitu verejných vysokých škôl. Vďaka sľubnému štartu sa neskôr rozrástla o ďalšie fakulty – ekonómie, masmédií, informatiky a najnovšie aj psychológie.

Škola si postupne získala slušné renomé medzi súkromnými univerzitami, ktorých kvalitu odborníci často spochybňujú. Šéf akreditačnej komisie, ktorá stráži úroveň vysokoškolského vzdelania na Slovensku, Ľubor Fišera dokonca hovorí, že v oblasti práva je lepšia ako mnohé verejné univerzity. Ani školné, ktoré vyberala, nepatrilo medzi najnižšie. Podľa poslednej výročnej správy zverejnenej na internete sa pohybovalo od 2 000 do 8 900 eur v závislosti od študijného programu, stupňa a toho, či boli prednášky v slovenskom alebo cudzom jazyku.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Paneurópska vysoká škola, školstvo, univerzity

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.