Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čoho sa (ne)boja malé telekomy

26.05.2015, 09:43 | Michal Rybárik

Lokálnym poskytovateľom internetu vzrástlo sebavedomie. Aj tak by sa dal interpretovať jeden z výsledkov deviateho ročníka prieskumu TRENDU, podľa ktorého v rebríčku hrozieb pre podnikanie menších hráčov na trhu výrazne klesol marketing veľkých konkurentov, ako je Slovak Telekom, Orange a UPC.

 • Tlačiť
 • 0

Vysvetlenie môže byť vcelku triviálne. Lokálny podnik vie dosiahnuť výbornú znalosť značky aj bez toho, aby vykúpil reklamné bloky v televíznom prime time. Na dedine či v malom meste sa zvesti (dobré aj zlé) rýchlo šíria aj ústnym podaním.

Radšej nie

Top hrozbou pre lokálnych providerov (aspoň podľa bezmála dvoch tretín respondentov) je nezákonné či neetické podnikanie konkurencie. Myslí sa pod tým napríklad budovanie sietí bez povolení alebo v rozpore s predpismi. Zatiaľ čo vybavovanie povolení trvá mesiace až roky, čierna telekomunikačná stavba vznikne aj zo dňa na deň a za zlomok nákladov. Tí, ktorí nemajú zábrany prekračovať hranice zákona a etiky, dokážu poskytnúť služby rýchlejšie a lacnejšie ako ostatní.

Z reálnej praxe poznáme množstvo historiek o polnočnom preskakovaní plotov a ukladaní káblov do cudzích výkopov, označovaní nelegálnych vedení názvom inej firmy či o skrývaní sa pred hliadkou polície po splnení „špeciálnych“ pracovných úloh. V posledných rokoch sa síce zvýšil aj počet nelegálnych telekomunikačných stavieb, pri ktorých bolo úradne nariadené ich odstránenie, no papierové odstránenie stavby trvá neraz ešte dlhšie než jej povolenie. Hriešnici tak majú dosť času na zabezpečenie náhradného riešenia a ich podnikanie sankciami vážne netrpí.

Najväčšie hrozby pre rozmach biznisu a trhové pozície (%) 1/6
The Biggest Threats For Business Development And Market Shares (%)
Najväčšie hrozby pre rozmach biznisu a trhové pozície (%) 1/6
Pozn.: Respondenti mohli uviesť najviac tri možnosti (Note: Respondents could match three options at most)
PRAMEŇ: prieskum lokálnych a regionálnych providerov, N=22 / SOURCE: local and regional providers survey, N=22

Čo si myslíte o internetizácii vidieka z eurofondov? (%) 2/6
What Do You Think Of The Rural Areas Internetisation Financed By The EU Funds? (%)
Čo si myslíte o internetizácii vidieka z eurofondov? (%) 2/6
Pozn.: Respondenti mohli uviesť ľubovoľný počet odpovedí (Note: Respondents could match arbitrary amount of answers)
PRAMEŇ: prieskum lokálnych a regionálnych providerov, N=22 /SOURCE: local and regional providers survey, N=22

Popri nekalej konkurencii a katastrofálnej vymožiteľnosti práva stoja proti malým podnikateľom aj zákonodarcovia. Firmy tvorené pár ľuďmi nemajú čas a energiu sledovať zmeny v legislatíve či plniť množstvo povinností, ktoré z roka na rok pribúdajú. Povinnosť obstarať – do zásuvky – stovky strán bezpečnostných smerníc, dokumentácie k bezpečnosti práce alebo zdravotnej službe je finančná a časová záťaž bez viditeľného prínosu.

Jednoznačný postoj majú lokálni provideri k internetizácii vidieka z eurofondov. Štátna podpora podľa 88 percent respondentov povedie k deformovaniu trhu a nadpolovičná väčšina si myslí, že v záujme zachovania rovnakých podmienok by sa nemala vôbec realizovať. Príkladom je najväčší eurofondový projekt na internetizáciu vidieka, pripravovaný štátnou agentúrou NASES, ktorý má prepojiť sedemsto odľahlých obcí. Po takmer trojročnej pauze, vynútenej aj zmenou vládnej garnitúry v roku 2012, sa s jeho realizovaním počíta v nasledujúcom programovom období. Zmluvy na prvé úseky sú už podpísané a prebiehajú projektové práce. Zatiaľ však bez ohľadu na dohody lokálnych poskytovateľov a NASES dosiahnuté v minulosti.

Čo si myslíte o poskytovaní pripojenia v licencovanom pásme (FWA bod-multibod)? (%) 3/6
What Is Your Opinion About Internet Service In Licenced Bandwith (FWA point-multipoint)? (%)
Čo si myslíte o poskytovaní pripojenia v licencovanom pásme (FWA bod-multibod)? (%) 3/6
PRAMEŇ: prieskum lokálnych a regionálnych providerov, N=22 /SOURCE: local and regional providers survey, N=22

Aké máte skúsenosti s úradmi pri povoľovaní výstavby sietí? (%) 4/6
What Is Your Experience With The Authorities When Applying For Network Permission? (%)
Aké máte skúsenosti s úradmi pri povoľovaní výstavby sietí? (%) 4/6
PRAMEŇ: prieskum lokálnych a regionálnych providerov, N=22 /SOURCE: local and regional providers survey, N=22

Bez ochrany pred rušením

V dôsledku prehustenia voľných WiFi pásiem čoraz viac lokálnych poskytovateľov hľadá možnosti, ako zabezpečiť pripojenie v licencovanom pásme, ktoré umožňuje ochranu pred rušením a tým aj garantovanú kvalitu služby. Využívanie tohto pásma lokálnymi providermi je veľmi nízke (prihlásili sa k nemu len štyri percentá respondentov), hoci záujem je vysoký (60 %). Chýbajú však vhodné frekvencie a/alebo technológie.

Problém je, že väčšina licencovaných frekvencií pre pevný bezdrôtový prístup sa prideľuje celoštátne. A lokálne podniky „neprelezú“ cez podmienky výberových konaní. Nádej svitla v pásme 3,7 GHz, ktoré sa roky nevyužívalo a pre ktoré sú dostupné vhodné zariadenia. Regulačný úrad napokon väčšiu časť pásma pridelil trom celoštátnym poskytovateľom, kým päťdesiatka lokálnych hráčov, ktorí sa o frekvencie zaujímali, obišla naprázdno. V pásme zostali ešte voľné dve frekvencie, no nie je jasné, kedy a ako budú prideľované.

Najväčšie problémy rozvoja IP TV služieb (%) 5/6
The Biggest Issues Of IP TV Services (%)
Najväčšie problémy rozvoja IP TV služieb (%) 5/6
Pozn.: Respondenti mohli uviesť najviac tri možnosti (Note: Respondents could match three options at most)
PRAMEŇ: prieskum lokálnych a regionálnych providerov, N=22 / SOURCE: local and regional providers survey, N=22

Podarilo sa vám v uplynulých 12 mesiacoch rozbehnúť projekt IP TV? (%) 6/6
Did You Start IP TV Project In The Last 12 Months? (%)
Podarilo sa vám v uplynulých 12 mesiacoch rozbehnúť projekt IP TV? (%) 6/6
PRAMEŇ: prieskum lokálnych a regionálnych providerov, N=44 (2013), N=45 (2014), N=22 (2015) / SOURCE: local and regional providers survey, N=44 (2013), N=45 (2014), N=22 (2015)

Napriek problémom sa aj lokálni hráči púšťajú do nových projektov a služieb. Typickým príkladom je digitálna televízia (IP TV). Poskytuje ju už takmer polovica respondentov prieskumu TRENDU.

Medzi najväčšie problémy rozvoja IP TV patria náklady na poskytovanie služby (47,8 % respondentov). Na šírenie IP TV je potrebná vyššia kapacita a kvalita prenosových sietí než na bežné internetové pripojenie – už samotné investície do takejto siete sú pre poskytovateľa značným nákladom. Ako výzva sa ukazujú tiež poplatky TV vysielateľom (34 % respondentov). Poskytovatelia s desaťtisíc alebo stotisíc abonentmi dokážu vyjednať neporovnateľne lepšie ceny a podmienky, takže malé podniky sú oproti veľkým v nevýhode.

Autor je prezident Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI).

Regionálni a lokálni poskytovatelia internetu (2014)
Regional And Local Internet Service Providers (2014)

Pozn.: Uvedené sú firmy, ktoré súhlasili so zverejnením finančných údajov (The listed companies agreed with publishing their financial data); 1 Počet zákazníkov je k 31. decembru (Number of customers as at 31st December); 2 Zamestnanci, dohodári a zmluvní
PRAMEŇ: údaje poskytnuté spoločnosťami / SOURCE: data disclosed by companies

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 20/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.