Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalšia novela zákona nezabráni uplácaniu

26.05.2015, 09:42 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Päť až desať percent z hodnoty lieku a výlety za hranice. Taká mala byť cena lekárov a lekárnikov, ktorí účelovo pacientom dávali lieky firmy Farmal.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Ide o prípad z Chorvátska, ktorý viedol k obvineniu viac ako 360 zdravotníkov a manažérov spoločnosti. A nie je jediný. Podobnému škandálu sa nevyhli vo Veľkej Británii, v Nemecku či v Česku.

Na Slovensku takéto uplácanie zdravotníkov oficiálne doteraz nebolo prešetrované. Neoficiálne samotní lekári priznávajú návštevy obchodných zástupcov farmafiriem vo svojich ambulanciách, ktoré nie sú vždy nezištné.

Ministerstvo zdravotníctva už v roku 2011 prijalo zákon o liekoch, ktorý mal sprehľadniť toky peňazí medzi farmaceutickými spoločnosťami a zdravotníkmi. Firmy dostali povinnosť priznávať výdavky na marketing a propagáciu, rovnako tak lekári sponzorské dary. Zakrátko sa ukázalo, že zdravotníci túto povinnosť obchádzajú. Buď sa chceli vyhnúť plateniu daní, alebo, ako hovorí prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, sú tak zaťažení administratívou, že na to zabudli. Farmaceutické spoločnosti napríklad v roku 2013 priznali výdavky na marketing a propagáciu vyše 41 miliónov eur, lekári vykázali príjmy len v desiatkach tisícoch eur.

Po novom aj pokuty

Súčasná vláda preto chystá revíziu zákona o liekoch. Neporiadnych lekárov oslobodí od povinnosti zverejňovať peňažné a nepeňažné plnenia, farmafirmám, naopak, prikáže zverejňovať podrobné dáta. „Pripravená definitívna verzia zákona pokrýva celé spektrum farmaceutického priemyslu,“ hovorí riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Adam Hlôžka. Povinnosť zverejňovať údaje teda budú mať nielen držitelia registrácie lieku, ale aj výrobcovia, veľkodistribútori a ostatné farmaceutické spoločnosti.

Na novele pracoval rezort rok a pol s Transparency International Slovensko (TIS). Práve tá upozornila na nesúlad dát lekárov a firiem. „Predpokladáme, že ak informácie budú zverejňovať farmafirmy a nie lekári, pokryje sa oveľa väčšia časť tejto spolupráce,“ povedala analytička TIS Zuzana Dančíková. Lepšiu kontrolu si sľubuje aj od nového spôsobu zverejňovania dát. Mala by byť na to zriadená jedna používateľsky jednoduchá stránka. Dohliadať na ňu má ministerstvo a Národné centrum zdravotníckych informácií.

Dáta by sa mali aktualizovať raz za rok a musí byť z nich identifikovateľný konkrétny zdravotník, lieky farmafiriem aj účel spolupráce. Úplnosť a pravdivosť informácií bude preverovať Finančná správa cez účtovníctvo farmafiriem. Prístup k nemu majú vďaka novele zákona o dani, podľa ktorej od začiatku roka musia firmy formou zrážky odvádzať daň za peňažné a nepeňažné sponzorstvo zdravotníkov. „Z účtovníctva bude zrejmé, ktorému platiteľovi dane aké plnenie a v akom čase držiteľ poskytol. Tiež je pravdepodobné, že sa v ňom objavia zápisy priamo či nepriamo súvisiace s prijatím takéhoto plnenia,“ dodáva hovorkyňa správy Patrícia Macíková.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.