Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Málo sa čerpajú, veľa rozhadzujú

20.05.2015, 11:38 | Michal Lehuta | © 2015 News and Media Holding

Slovensku prepadnú stovky miliónov eur z eurofondov. Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny minulý týždeň po prvýkrát priznal, že SR nevyčerpá minimálne 273 miliónov eur z druhého programovacieho obdobia rokov 2007 – 2013.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Ľ. Vážny, ktorý je za eurofondy zodpovedný, zároveň pripustil stratu ďalších okolo 300 miliónov eur na takzvaných korekciách pre chyby v obstarávaní. Opozícia a odborníci hovoria o prepadnutí až dvoch miliárd eur. O probléme slabého a netransparentného čerpania eurofondov má po uzávierke TRENDU rokovať parlament.

Veľké množstvo nevyužitých zdrojov z Bruselu sa pritom mohlo použiť na výstavbu infraštruktúry, kvalitnejšie životné prostredie, vedu či školstvo. A to v podstate zadarmo, keďže náklady na spolufinancovanie zo strany štátu sa vracajú naspäť vo forme zaplatených daní a odvodov z novovzniknutých projektov. Za prepadnutie eurofondov sú zodpovedné všetky tri posledné vlády, ktoré fondy čerpali príliš pomaly.

Vyčerpané len dve tretiny

Aj keď pre Slovensko sa druhé programovacie obdobie Európskej únie skončilo už predvlani, krajine ešte do konca tohto roku plynie výnimka umožňujúca čerpať fondy dlhšie. Ku koncu apríla bolo však podľa rezortu financií z celkového záväzku 11,5 miliardy vyčerpaných len 7,9 miliardy, teda menej ako 68 percent. Vláda sa obhajuje, že zvyšné viac ako tri miliardy už má zazmluvnené a do decembra ich vyčerpať stihne. Zazmluvnenosť však žiadnou garanciou dočerpania peňazí nie je. Samotné čerpanie totiž nasleduje až po úspešných výberových konaniach. Tie trvajú mesiace a často bývajú pozastavené: pre zmenené podmienky u žiadateľov príspevkov, nové vedenia samospráv (prípad župana Mariana Kotlebu), ale aj orgánmi dohľadu pre nezrovnalosti.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.