Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Penta tvrdí, že v mäsobiznise je z najhoršieho vonku

25.05.2015, 13:00 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

Predkrízová kúpa najväčšej tuzemskej mäsiarskej skupiny Mecom za vyše osemdesiat miliónov eur z rúk humenského mäsiara Jána Molnára je pre investičnú skupinu Penta jednoznačne najhorším obchodom.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Penta

Jej partner Jaroslav Haščák pred dvoma rokmi TRENDU povedal, že preklína deň, keď pri hlasovaní investičnej komisie skupiny zdvihol ruku za kúpu Mecomu. „Molnár mal extrémne šťastie. Nič sme takto draho nekúpili. Mäso je náš jediný naozaj problémový biznis a historicky najväčší omyl,“ povedal v rozhovore pre TREND. Investičná skupina to ale s mäsom stále nevzdáva.

Po dvoch neúspešných manažérskych tímoch zvnútra Penty i zo svetovo uznávaného španielskeho mäsiarstva angažovali finančníci začiatkom vlaňajška pre Mecom Group nového šéfa z domáceho potravinárstva. Levičan Martin Danielič po vyše roku práce ambiciózne tvrdí, že Mecom vie upratať a vylepšiť tak, aby Penta mohla svoj donedávna najproblémovejší biznis predať so cťou už o tri roky. Či sa to podarí zrealizovať, ukáže až budúcnosť.

Dôvera Penty k novému šéfovi Mecomu však rastie. Na prelome rokov preniesla do jemu zverených slovenských mäsokombinátov väčšinu výroby maďarských podnikov.

Z ceny megavýzva

Základy problémov s mäsiarskym biznisom si skupina položila sama pri jeho rozbehu. Práve privysokou cenou ponúkanou za humenský i lučenecký mäsokombinát Mecomu. Cena vzišla z predkrízového súboja s dánskym mäsovým gigantom Danish Crown. Ten sa už s J. Molnárom takmer dohodol, ale napokon Dánov narýchlo preplatili slovenskí finančníci. Tí neskôr prikúpili aj dve maďarské mäsiarske skupiny Debreceni Hús a Kaiser. Následne ovládla Penta aj najväčšieho českého výrobcu údenín – plzenský podnik Schneider. Celú skupinu s tržbami takmer štyristo miliónov eur zastrešuje holding Carnibona.

Okrem drahého nákupu Mecomu sa nenaplnili ani predkrízové očakávania Penty v biznise. Spotreba mäsa v stredoeurópskom regióne sa nepribližovala vyššiemu západoeurópskemu apetítu. Zásadnejšie nerastie ani spotreba prémiovejších salám či šuniek, ktoré sú naďalej iba menším doplnkom lacnejšej produkcie. Z trhu sa navyše nevytratili ani menšie mäsokombináty.

V Mecome neuspeli už dva manažérske tímy. Najskôr stiahol J. Haščák z vedenia mäsového biznisu Penty menšieho spoluvlastníka Jozefa Špirka i reštrukturalizačného špecialistu Petra Ondra. Tí napokon z Penty odišli a rozbehli vlastný investičný holding. „Joža Špirka mám rád a aj mi ľudsky chýba. Ale jeho odchod z mäsa bol dobrá zmena,“ tvrdil pred dvoma rokmi J. Haščák.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Penta

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.