Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chlieb a hry. Nakupovanie a futbal budú v Trnave pokope

08.06.2015, 00:40 | Daniel Suchý | © 2015 News and Media Holding

Trnava suverénne porazila Bratislavu. Tradičné futbalové súperenie Spartaka so Slovanom v počte ligových titulov vedie klub z hlavného mesta, ale moderný futbalový štadión bude mať z dvoch najslávnejších slovenských klubov ako prvý trnavský.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Extra reality

Jeho hlavný akcionár Vladimír Poór dokázal šancu premeniť, kým majiteľ Slovana Ivan Kmotrík tú svoju zahodil. Už bez športovej terminológie možno zhrnúť fakty tak, že v Trnave vrcholí výstavba projektu City Arena a v Bratislave sa budovanie podobne koncipovaného zámeru stále nerozbehlo.

City Arena má okrem športovej časti aj komerčnú. Popri novom futbalovom štadióne pre 19-tisíc divákov vyrastá aj rovnomenné nákupné centrum so 125 obchodmi, multikinom a detským zábavným parkom na ploche 29 500 štvorcových metrov.

Otvárať by sa mali spolu 22. augusta tohto roku. Komplex doplní krytá pešia zóna pri mestských hradbách a pešia lávka na sídlisko Družba ponad frekventovanú Hlbokú ulicu. Podzemná garáž pre tisíc áut má slúžiť nielen City Arene, ale zároveň pomôcť riešiť problémy s parkovaním v centre mesta.

Pavol Adamec, predseda predstavenstva spoločností City-Arena aj Euro Max SlovakiaZdroj: Maňo Štrauch

Vrátiť život do centra mesta

Trnava tak popri najväčšom a najmodernejšom štadióne na Slovensku získa aj prvé väčšie nákupné centrum. Vyše šesťdesiattisícové mesto doteraz zaostávalo v obchodnej ploche nielen za Bratislavou, ale aj za ostatnými krajskými sídlami s výnimkou Prešova.

„Vďaka otvoreniu City Areny sa zvýši obchodná plocha zo súčasných 550 na 900 štvorcových metrov na tisíc obyvateľov,“ hovorí Richard Souhrada zo spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá zabezpečuje pre City Arenu prenájom priestorov aj správu centra. Trnava však stále zaostáva za európskym priemerom 1 200 štvorcových metrov na tisíc obyvateľov, dodáva. Jej najväčší futbaloví súperi Bratislava, Žilina aj Trenčín sú nad európskym priemerom.

Zdroj: City Arena

„Prínosom pre mesto môže byť, že projekt vráti ľudí späť do centra,“ dúfa hovorca Trnavy Pavol Tomašovič. Spomína, že od začiatku bolo na radnici základnou dilemou, či má takýto projekt vzniknúť v strede mesta, alebo na okraji. Centrum sa začalo vyprázdňovať s príchodom obchodných reťazcov, ktoré si v 90. rokoch začali stavať hypermarkety na periférii.

Rizikom City Areny však podľa neho môže byť dopravné riešenie. Ak sa po spustení prevádzky ukážu problémy, mesto je pripravené reagovať zmenou organizácie dopravy, napríklad zjednosmernením ulíc.

Mnohí Trnavčania podľa P. Tomašoviča vzhľadom na tradíciu futbalu v meste berú štadión ako prestížnu vec a projekt podporujú. Samozrejme, počas výstavby sa začali sťažovať na dopravné obmedzenia, a keď vyrástla hrubá stavba, niektorí ju vnímali ako kolos. „Je to dosť veľká plocha vtesnaná do malého priestoru, vzniká tak otázka, či objekt vynikne. Lepšie sa to ukáže, keď bude stavba dokončená aj s úpravou okolia,“ hodnotí hovorca mesta.

Zdroj: City Arena

Obsadené na sto percent

Druhým vysvetlením spojenia štadióna s obchodným centrom je meno developera. Akciovú spoločnosť City-Arena vlastní skupina Euro Max Slovakia podnikateľa V. Poóra, ktorá vybudovala sieť nákupných centier Max. „Z ôsmich sme štyri už odpredali a štyri stále prevádzkujeme. Projekt City Areny je návratom k investovaniu v našom domácom prostredí, kde sme začínali prvým Maxom,“ vysvetľuje Pavol Adamec, predseda predstavenstva spoločností City-Arena aj Euro Max Slovakia.

Obe centrá si podľa neho nebudú konkurovať. O dve tretiny menší Max označuje za sídliskové stredisko, ktoré ťaží z blízkosti železničnej a autobusovej stanice. Cushman & Wakefield potvrdil v polovici mája podpísané zmluvy na 90 percent plochy City Areny a rokovania s ďalšími záujemcami. „Garantujem, že pri otvorení obsadíme obchodné plochy na sto percent,“ vyhlasuje sebavedomo P. Adamec.

Zákazníkov budú lákať známe módne značky, športové obchody, elektronika, drogéria, supermarket, hračky, kníhkupectvo, gastro zariadenia, šesťsálové multikino Cinemax či džezový klub. K službám patrí okrem pobočiek bánk a telekomunikačných operátorov aj detský zábavný park a autoumyváreň.

Zdroj: City Arena

Z projektu vypadla pôvodne plánovaná hotelová a kancelárska časť. Administratívne priestory budú len dopĺňať reštaurácie a kaviarne s terasami na pešej zóne na Dolných baštách. Hotel podľa P. Adamca banky nechceli spolufinancovať.

Na štadióne však vznikne ubytovanie pre športovcov. Využívať ho môžu napríklad hosťujúce futbalové mužstvá, ktoré si tak nemusia zháňať hotel v meste a dopravu na štadión. Klub chce ubytovanie využiť aj pre vlastných hráčov, ktorí prídu napríklad na skúšku alebo hosťovanie a neoplatí sa im vybavovať si trvalé ubytovanie.

Zdroj: Maňo Štrauch

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Extra reality

Tagy City Arena, Euromax

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.