Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sen o štvrtej automobilke

03.06.2015, 13:35 | Lukáš Kvašňák | © 2015 News and Media Holding

Slovensko opäť sníva sen o štvrtej automobilke. Tentoraz má byť v hre o výrobný závod britskej prémiovej značky Jaguar Land Rover (JLR).

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Nebolo to tak dávno, čo sa špekulovalo o príchode fabriky divízie pre elektrický pohon nemeckého výrobcu luxusných vozidiel BMW. Ako možný kandidát na investíciu sa Slovensko spomínalo aj pri úvahách o závode čínskeho Qorosu či americkej Tesly Motors.

Krajiny V4 sú totiž v prípade každej automobilky v hre ako možná alternatíva pri rozhodovaní o umiestnení novej výroby. Slovensko ako štát s najvyšším počtom vyrobených áut na jedného obyvateľa, rozšírenou sieťou dodávateľských firiem a výhodnou centrálnou polohou je stále vážnym favoritom na získanie takejto investície.

Napriek tomu v posledných rokoch stráca na atraktivite a minimálne dve veľké automobilové investície ho obišli. Ak krajina nezačne pracovať na svojom imidži a nezmení spôsob, ako lákať investorov, o svoju pozíciu môže prísť.

Britsko-indický dravec

Rozhodnutie o umiestnení novej výroby je pre akúkoľvek automobilku dlhodobý proces, ktorý trvá aj niekoľko rokov. Zakaždým ide o strategickú investíciu, ktorá ovplyvní vývoj firmy na mnoho rokov dopredu. Britskej automobilke Jaguar Land Rover, ktorú vlastní indický producent Tata Motors, sa v posledných rokoch darí. Jej predaje rastú už piaty rok po sebe. Briti sa vďaka značke Range Rover vezú na vlne dopytu po dnes populárnych športovo-úžitkových vozidlách (SUV). Firma sa aj preto rozhodla otvoriť nový výrobný závod v Číne a ďalší je aktuálne vo výstavbe v Brazílii.

JLR je síce silný v prémiovom segmente luxusných vozidiel, ale za trojicou nemeckých automobiliek BMW, Audi a Mercedes výrazne zaostáva. Tie totiž expandujú na nové trhy nielen geograficky, ale aj rozširovaním modelového portfólia. Keďže JLR chce s nemeckými značkami udržať krok, dalo si za cieľ do roku 2020 zvýšiť predaje z vlaňajších 463-tisíc áut na 800-tisíc. Pomôcť má aj chystaná novinka v podobe prvého SUV Jaguar F-Pace.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy automobilový priemysel

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.