Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kam dáme naše deti

14.06.2015, 05:00 | Tomáš Nejedlý | © 2015 News and Media Holding

Štát zlyháva vo svojej úlohe poskytovať dobré vzdelanie. A rodičom neostáva iné, ako zaplatiť znova za službu, ktorú už zaplatili cez dane. Stúpa podiel žiakov na neštátnych školách, ale kvalitu chcú aj rodičia, ktorí si ďalšie poplatky nemôžu dovoliť. Slováci zaplavili české vysoké školy, rozmach zažili osemročné gymnáziá a aktuálne sa štát snaží vrátiť deti z gymnázií na odborné školy. TREND skúmal, ako rodičia reagujú na množiace sa informácie o zaostávaní školstva a kvalite škôl.

 • Tlačiť
 • 1

Tagy

školstvo

Vcentre Bratislavy funguje od augusta nezvyčajná škola. Rodičia pätnástich detí požiadali školy, na ktoré ich deti chodili, o individuálne vzdelávanie. Vzdali sa štátnej dotácie a vymenili ju za možnosť učiť deti podľa vlastných predstáv. „Prechod zo škôlky do školy mal na moju dcéru negatívny vplyv. Prestala mať radosť z učenia, ráno odchádzala z domu so žalúdočnou nervozitou. Škola od problému dávala ruky preč, mala som pocit, že dieťa je v školskom systéme na poslednom mieste. Preto som hľadala alternatívu,“ hovorí matka dvoch školopovinných detí Paulína Čalfová.

Príležitosť našla, keď sa učiteľka jej dcéry Miroslava Kiripolská rozhodla odísť zo školstva, aby mohla učiť inak. „Po dvadsiatich rokoch snahy učiť inovatívne, s radosťou a v prospech detí som si uvedomila, že v momentálne fungujúcom systéme to jednoducho nedokážem,“ hovorí M. Kiripolská. V štátnej aj v súkromnej škole, kde pôsobila, jej prekážala džungľa predpisov, administratívnych prekážok a povinností, pre ktoré neostával čas venovať sa samotným deťom.

„Systém síce prijíma izolované zmeny a inovácie a tvári sa, že ide s dobou, ale zlyháva v nastavení celku. Napríklad je pre mňa záhadou, ako chce udržať vnútornú motiváciu žiakov, keď podporuje neustále súťaženie a trestá dieťa v momente, keď urobí chybu,“ hovorí M. Kiripolská.

Dnes M. Kiripolská s pomocou kolegov z občianskeho združenia Milované dieťa učí skupinu 15 detí zaradených do individuálneho vzdelávania. Tento spôsob výučby zákon umožňuje deťom len počas prvých štyroch ročníkov základnej školy. Žiaci musia byť naďalej zapísaní na kmeňovej škole, ktorá ich každoročne preskúša, a učiť ich môže len vyštudovaný pedagóg. O dotáciu na vzdelávanie, ktorú by inak dostala škola, rodičia prídu. Vzdelávanie teda hradia druhýkrát, mesačne zhruba dvesto eur. P. Čalfová tvrdí, že to stojí za to: „Odchod zo školy mi vrátil dcéru.“

Základné školy
(%, podiel počtu žiakov podľa druhu školy)
Základné školy
PRAMEŇ: CVTI SR

Žije z minulosti

Koľko rodičov je nespokojných so súčasným školstvom a dokedy budú ochotní platiť za školstvo dvakrát? Podľa aktuálneho prieskumu občianskeho združenia Nové školstvo na reprezentatívnej vzorke tisíc ľudí si len každý dvanásty Slovák myslí, že školstvo ide správnym smerom. Polovica respondentov uviedla, že školstvo podľa ich názoru prešľapuje na mieste. Pamätáte si však bilbord, ktorým by politická strana v predvolebnom boji lákala voličov na zmenu v školstve? Asi nie.

Slovenská verejnosť je voči štátu a jeho vedeniu školstva dlhodobo tolerantná. Môžu za tým byť iné problémy, ktoré sú pre ľudí dôležitejšie – zdravie, zabezpečenie práce a obživy. Vzdelanie nie je naliehavá potreba, jej nekvalita sa negatívne prejaví až v ďalekej budúcnosti.

Neprehliadnite

Opakuje sa tiež situácia zo zdravotníctva, kde sú mnohí ľudia ochotní dať úplatok, pretože nevnímajú platbu, ktorú už poslali na účet štátu v odvodoch. Navyše, za socializmu mali školy vysokú úroveň postavenú na disciplíne a výraznej štátnej podpore školstva, vedy a organizovaného voľného času detí. Súčasné školstvo žije zo svojej minulosti. Rozklad sa vynára na svetlo len postupne.

Prieskum združenia Nové školstvo tvrdí, že rodičia zatiaľ zlyhávajúci systém vzdelávania veľmi neriešia. Napriek informáciám o rebríčkoch PISA, frustrovaných učiteľoch či o školách ako neatraktívnom prostredí pre šikovných ľudí najviac rodičov (43 percent) pri výbere školy pre svoje dieťa napokon uprednostnilo „školu za rohom“. Dali teda prednosť blízkosti školy pred kvalitou, ktorá by mohla znamenať školné či dochádzanie.

Gymnáziá
(%, podiel počtu žiakov podľa druhu školy)
Gymnáziá
PRAMEŇ: CVTI SR

Pravda, je naivné si myslieť, že rodičia budú masovo prepisovať deti na súkromné školy – Slovensko je krajina, kde sa mediánová mzda pohybuje na úrovni šesťsto eur. Časť rodičov, ktorá si to môže dovoliť, už neváha obetovať čas, energiu a časť rodinného rozpočtu. Medzi rodičov, ktoré svoje deti nezverili štátnym školám, patrí aj predseda vlády Robert Fico a minimálne dvojica jeho ministrov.

Hlasovanie nohami

Kvalitné vzdelanie má vysokú hodnotu. A keď je „zadarmo“, rodič koná. Stačí pohľad na tvrdé dáta.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Téma - základné a stredné školstvo

Tagy školstvo

Súvisiace články

Lesk a bieda slovenských gymnázií

Lesk a bieda slovenských gymnázií

Maturanti v tohtoročnom testovaní z matematiky prepadli. TREND sa bol pozrieť na gymnáziá, ktoré boli medzi najlepšími a najhoršími

Bohatí mi núkajú peniaze na školy

Profesii rastie na internáte konkurent

Neradostná správa Michala Trubana

Podnikateľ roka: Bez žien a alkoholu je život jednoduchší

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.