Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Schránková republika Slovensko

17.06.2015, 14:06 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Vládna strana už osem mesiacov predstiera, že prijíma protischránkový zákon. Za ten čas sa veľa zmenilo, len jedno nie.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Premiér Robert Fico aj v polovici júna opakuje mantru, s ktorou prišiel už na konci minulého roku: „My sme schránkové firmy zakázali, dnes nie je žiadna šanca, aby sa na verejnom obstarávaní zúčastnil niekto, kto je skrytý niekde na Cypre alebo na Kajmanoch.“ Tak si povedzme, prečo je to nezmysel.

V decembri 2014 poslanci Smeru-SD v skrátenom legislatívnom konaní (!) prijali novelu, ktorá mala jediný protischránkový paragraf. Bol to paragraf 26a zákona o verejnom obstarávaní, ktorý stanovil, že sa verejného obstarávania smú zúčastniť „iba právnické osoby so známou vlastníckou štruktúrou“, takže schránkové firmy boli z neho paušálne vylúčené. Pretože tento paragraf kolidoval s právom Európskej únie, vláda v apríli 2015 pripravila ďalšiu novelu, v ktorej sa hovorí: „Paragraf 26a sa vrátane nadpisu vypúšťa.“ Otázka, prečo sa predseda vlády chváli niečím, čo sám odstraňuje, má dve základné odpovede. Buď ide o duševnú vyčerpanosť šéfa Smeru, alebo o propagandu v najhoršom Mečiarovom štýle: kým mi niekto verí, nezáleží na tom, čo hovorím.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Uplynulých osem mesiacov však nebol celkom stratený čas. Tým, že si Smer v novembri 2014 protischránkovou „iniciatívou“ riešil svoj politický problém (pouličné protesty po kauze, v ktorej figurovala schránková firma Medical Group), zvýšil citlivosť médií a verejnosti na škandály, v ktorých sa objavujú schránkové firmy. Za osem mesiacov tak zaregistrovali celú plejádu ich využitia.

Schránková firma Castelo Holdings zakrýva, kto získa približne 60 miliónov eur pofidérne vysúdených od štátu, schránkový Paywell skrýva, kto zdedí ľahko získané príjmy firmy Fleetpay z výberu mýta palivovými kartami. Ďalšie firmy neumožnia zistiť, kto bude profitovať z nezákonného nákupu stravovacích služieb pre štyri štátne nemocnice. Ani to, kto získal stámilióny eur z predaja spoločnosti Prefto, ktorá spoluvlastnila poisťovňu Dôvera, či kto má polovicu slovenskej pobočky sanitkovej firmy Falck. Doprastav ukryl svojho majiteľa za schránku v daňovom raji a Váhostav v ňom ukryl aj to, kto je za schránkovými firmami, čo naliali do spoločnosti takmer 40 miliónov eur krátko pred jej reštrukturalizáciou. A mesto Martin ani nevie, kto si to vlastne od neho vysúdil 8,4 milióna eur. Iba od novembra 2014 sa schránkové firmy objavili ešte v prinajmenšom štyroch ďalších prípadoch, čo dáva za pravdu ľuďom, ktorí o Slovensku hovoria ako o schránkovej republike.

Aj vďaka tomu, čo sa dialo posledných osem mesiacov, verejnosť lepšie chápe, že je neprípustné, aby schránkové firmy obchodovali so štátom a nikto nevedel, kto je za nimi. Snaha skryť sa za schránku je vnímaná ako diskreditujúca. A rovnako diskreditujúce je, že ten, kto vládne, s tým nič nerobí.

Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 24/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.