Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Divoký západ našli Číňania na Zemplíne

04.07.2015, 05:00 | Ivan Haluza | © 2015 News and Media Holding

Rýchlo rastúce krajiny juhovýchodnej Ázie lákajú aj slovenských podnikateľov. Často ale počúvajú, že si v cudzine musia dať veľký pozor na iné biznis mravy i podvodníkov. Pre päticu čínskych biznismenov sa však podobným strašiakom stalo Slovensko.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Čína

Na východe Slovenska chceli vybudovať jednu z najväčších kačacích fariem v Európe. Takú, ktorá by zamestnala až päťsto ľudí a do európskych reštaurácií čínskych prisťahovalcov by ročne dodávala milión kačíc. Investíciu aj rozbehli výstavbou prvých 21 chovných hál i základov spracovateľského mäsokombinátu. To všetko dnes pri zemplínskej obci Drahňov stojí nevyužité. Podľa Číňanov investíciu zablokoval a ich samotných podviedol tuzemský partner, ktorý im mal pôvodne pomôcť. Podali na neho súdnu žalobu i trestné oznámenia.

Je ním, paradoxne, volený zástupca samosprávy, ktorý by mal, naopak, urobiť maximum preto, aby na Slovensku vznikali nové podniky a práca pre ľudí. Číňania sa sporia so starostom Drahňova Tiborom Jasovským.

Rozbaľovanie príbehu

TREND sa o investícii do kačacej farmy dozvedel z webovej stránky, na ktorej slovenské úrady na ochranu životného prostredia zverejňujú zámery investorov. Z reakcií čitateľov na webový článok ale vyplynulo, že projekt mešká a rozostavané haly skôr hyzdia región, ako by mu pomáhali. Až na naliehanie TRENDU a po dlhšom premýšľaní sa o príčinách jeho zastavenia rozhodli informovať čínski majitelia.

V ich mene sa s reportérom týždenníka stretol právny zástupca ich tunajšej firmy SK.CHI.Farma, advokát Ivan Vanko z košickej advokátskej kancelárie Čollák – Weiczen – Vanko & partneri, ktorý donedávna pôsobil ako prokurátor. O kauze prehovoril aj hlavný manažér spoločnosti SK.CHI.Farma Radko Lapoš. Ten predtým vyše desať rokov pracoval pre prešovskú pobočku Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Do projektu sa zapojili až po vyhrotení sporov medzi Číňanmi a starostom. Manažér doň vstúpil na jar roku 2013 a právnik len na začiatku minulej jesene. Obaja sa ešte pokúšajú investíciu oživiť a čo najviac minimalizovať straty čínskych investorov.

T. Jasovský o kauze hovoriť nemieni, aj keď za ním chcel reportér TRENDU prísť osobne do Drahňova. „Beží súdny spor a počas neho sa bližšie vyjadrovať nechcem. Počkám si na závery zo súdu, ktoré budem plne akceptovať,“ obmedzil sa v telefonáte starosta. Neskôr po ďalšom pokuse o komunikáciu bol ochotný reagovať aspoň na zopár výhrad zástupcov čínskeho investora.

Ivan Vanko.Zdroj: Ivan Fleischer

Xiaov sen o kačiciach

Najvýznamnejším investorom projektu kačacej farmy na Zemplíne, ktorý začal vznikať pred pol dekádou, je Jiang Bin, ktorý má v Číne biznis s predajňami potravín a čerpacími stanicami. Vlastní 45 percent SK.CHI.Farmy. Menšie, päťpercentné balíky ovláda ďalšia trojica Číňanov – Xie Yawen, Zhang Yanping a Chen Chia-Sheng. Rozhodujúcim ťahúňom projektu, ktorý vlastní 35 percent firmy, je Xia Enjun. Ako jediný z pätice Číňanov žije vyše pätnásť rokov na Slovensku. Pôvodne sa tento štyridsiatnik s manželkou vysťahoval do Nemecka. Rýchlo sa však presunul do Košíc, kde dodnes prevádzkuje čínsku reštauráciu. Neskôr začal vo väčšom aj s vývozom slovenských vín do Číny. Ale naozaj veľký projekt vymyslel až s kačacou farmou a postupne naň nahovoril štvoricu ďalších investorov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Čína

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.