Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kto presmeruje, ten má

02.07.2015, 11:50 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Názor | Romantické časy, keď bolo opodstatnené hľadať za všetkým ženu, nahradila doba, keď je spoľahlivejšie za všetkým – aj za ženou – hľadať podvod.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Minulý týždeň denník Plus jeden deň zabával svojich čitateľov článkami o tom, že deviatim parlamentným poslancom Smeru-SD z Prešovského samosprávneho kraja robí asistentku pani Anna Knapíková, ktorá inak dva dni v týždni pracuje ako vlasová stylistka. Na otázku, čo pre nich vlastne robí, dávali poslanci rôzne odpovede. Jeden si nevedel spomenúť, že takú asistentku má, dvaja vraveli, že za nich „rieši problémy“ v Prešove, a ďalší dvaja tvrdili, že pre nich vykonáva „administratívne práce“ . Poslanec Mikuláš Krajkovič dokonca povedal, že pre neho robí „niektoré veci okolo zahraničnej politiky“. Čo je celkom slušné rozpätie, evokujúce predstavu, že ide o asistentku pre všetko.

Skutočnosť, že deviati z jedenástich poslancov Prešovského kraja platia vlasovú stylistku za jej asistentské služby, si opozičný poslanec Alojz Hlina vyložil ako romantik. Podľa neho to poslanci museli dostať príkazom od niekoho, komu na pani Knapíkovej osobne veľmi záleží. A odhadol to tak, že mužom, ktorého treba hľadať za ženou, je Stanislav Kubánek, krajský šéf Smeru. Svoj záver poslanec Hlina sformuloval jednoznačne: „Pán Kubánek nech si zabezpečí svoje frajerky iným spôsobom.“

Zdroj: ilustrácia Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Lenže potom prišla informácia, ktorá túto romantickú optiku podstatne skorigovala. Peniaze pre asistentku vraj nie sú pre ňu, ale pre jej švagra Richarda Scholtésa, majiteľa spoločnosti R.S. media, ktorá dostáva zákazky nielen od samosprávneho kraja, kde je S. Kubánek riaditeľom úradu, ale pracuje aj pre stranu, v ktorej je pán Kubánek predsedom krajskej organizácie.

Podľa právneho poriadku má asistent poslanca vykonávať „odborné a administratívne služby spojené s výkonom mandátu poslanca“. Bez ohľadu na to, či roky poberá mesačne 1 039 eur pani Knapíková, alebo jej švagor, je zrejmé, že ani jedna, ani druhý žiadne odborné služby spojené s výkonom poslaneckého mandátu neodvádzajú. Prostriedky, ktorých vyplácanie sa viaže na splnenie konkrétnych podmienok, deviati poslanci Smeru použili na iný účel. Dá sa povedať, že ich jednoducho presmerovali.

Na otázku, či ide o subvenčný podvod ako o trestný čin, môžu dať relevantnú odpoveď iba príslušné orgány. Na otázku, či ide o podvod, si môže dať odpoveď každý sám. A tiež aj na to, či podvod mohol vzniknúť tak, že by o ňom nevedel šéf krajskej organizácie Smeru. Predseda parlamentu Peter Pellegrini povedal, že bude žiadať od zainteresovaných poslancov vysvetlenie a že ak ho nepresvedčia, „okamžite budú musieť urobiť nápravu“.

Bude to určite jednoduchšie, ako keby mala strana urobiť nápravu s niekým, kto je riaditeľom úradu samosprávneho kraja, šéfom krajskej organizácie strany a podpredsedom jej poslaneckého klubu.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 26/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.