Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát pre školy postaví vlastný telekom. Operátorov zdvíha zo stoličiek

03.07.2015, 00:01 | Jozef Andacký | © 2015 News and Media Holding

Slovenská vláda ešte nesfinalizovala predaj jedného telekomu a už ide stavať ďalší. Spôsobom, ktorý síce má určitú vnútornú logiku, ale ľudí z telekomunikačnej brandže zdvíha zo stoličiek. Multimiliónový projekt, do ktorého sa chce pustiť, má na to všetky potrebné ingrediencie. Eurofondy, čísla, ktoré sú podľa nemála názorov odtrhnuté od reality, pocit ohrozenia biznisu, indície, že niekto ťahá nitky. Vitajte v Digitálnom učive na dosah!

 • Tlačiť
 • 0

Deklarovaný cieľ je, pravdaže, legitímny a šľachetný. Štát sa rozhodol vyriešiť chýbajúce vysokorýchlostné internetové pripojenie do škôl. Stredných, základných i materských. A to tak, že do nich dá vybudovať moderné optické linky, ktoré sú synonymom ultrarýchleho surfovania po webe.

Na začiatok sa vybralo niečo vyše 230 škôl v piatich okresoch: trnavskom, banskoštiavnickom, banskobystrickom, spišskonovoveskom a sninskom. Náklady na ich optifikáciu vypočítali vládni odborníci a najatí konzultanti na 29,4 milióna eur. Už to je slušná suma. Pokiaľ by projekt napredoval – a ministerstvo školstva to už dopredu avizuje –, môže sa riadne znásobiť.

Predbežný odhad hovorí, že na vybudovanie infraštruktúry do všetkých 6 583 školských zariadení môže vyjsť na 446 až 626 miliónov eur. Peniaze nie sú problém. Pilotná dvestovka škôl sa celá zatiahne z eurofondovej skratky OPIS. Školská optika v tomto informatizačnom operačnom programe pribudla v hodine dvanástej, lebo ho treba vyčerpať do konca tohto roka, aby o tieto peniaze Slovensko neprišlo. A ďalšie stovky nových prípojok sa výhľadovo zaplatia z nových eurofondov.

Neprehliadnite

Od staviteľa garáží

Slovenské školy už do internetu pripojené sú, prevažne linkami Slovak Telekomu, ktoré im platí ministerstvo školstva (cez zmluvu na Infovek). Ale ich prípojky až na výnimky nezvládajú súboj s multimediálnym obsahom. Nielen s tým na YouTube, ale aj s digitálnym učivom, ktoré ministri školstva nakúpili v uplynulých rokoch a teraz leží nepohnute v rezortnom dátovom centre.

Megabity nepustia. Len necelých päť percent škôl má pripojenie s kapacitou nad 30 megabitov za sekundu. To, čo má zákazník internetového operátora bežne len sám pre seba, musí stačiť celej škole s desiatkami žiakov a učiteľov. Dve stovky škôl majú dokonca len 128 kilobitov za sekundu, čo je na dnešné pomery ozaj humorná hodnota.

Pre úplnosť a priznanie zásluh: za otca projektu, vďaka ktorému bude digitálne učivo na dosah, je pasovaný Peter Pellegrini. Predseda Národnej rady SR a staviteľ garáží na Bratislavskom hrade sa pritom na poste ministra školstva ohrial len päť mesiacov. Jeho víziu chytro prevzal aktuálny šéf rezortu Juraj Drax- ler: „Digitálna agenda je pre nás prioritou a dúfame, že tento projekt bude výrazným krokom v tomto smere.“

Školy dostanú optické vlákno, ktoré im zabezpečí nie megabitové, ale tisícnásobne výkonnejšie gigabitové pripojenie. Aby toho nebolo málo, optiku dostanú aj úrady. Štátne i obecné. Rýchle pripojenie takisto potrebujú, ak majú občanom poskytovať nové online služby, do ktorých sa z OPIS-u naliali stovky miliónov eur.

Časť úradov je dnes pripojená do internetu cez vládnu sieť Govnet, zvyšok si pomáha, ako vie. „Ak môžeme za tie isté peniaze pokryť viac štátnych problémov, veľmi rád to spravím,“ teší sa generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Rastislav Janota. NASES patrí pod Úrad vlády SR, spravuje Govnet a zastrešuje aj výstavbu novej školskej a štátnej optiky.

Neskutočne prehnané

A teraz k tým ingredienciám... Optickým pripájaním škôl sa už celé desaťročie zaoberá Sanet, združenie používateľov rovnomennej akademickej siete. Do konca vlaňajška do nej pribudlo 316 škôl a na ich prípojky sa vynaložilo tri a pol milióna eur. Pripojenie jednej inštitúcie teda v priemere vyšlo na niečo málo nad 11-tisíc eur.

Na porovnanie, v rámci štúdie nového vládneho projektu Digitálne učivo na dosah vychádza priemer viac než desaťnásobne vyšší, 124-tisíc eur. „Odhadované náklady na pripojenie jednej školy sú neskutočne prehnané,“ stojí v analýze, ktorú TRENDU poskytol šéf Sanetu Pavol Horváth.

Porovnanie per škola sa R. Janotovi nepozdáva.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - internetizácia škôl a úradov

Tagy telekomunikácie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.