Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Smartfóny a tablety zachraňujú životy

13.07.2015, 14:50 | Mária Hunková | © 2015 News and Media Holding

Po slove zdravotníctvo zostáva na Slovensku pachuť. Zo zanedbaných nemocníc, nedostatočnej starostlivosti a rozkrádania verejných peňazí. Tam, kde nestíha štát, nastupujú väčšinou jednotlivci. Rovnako je to aj pri takzvanej telemedicíne, ktorá má spojením moderných technológií a zdravotnej odbornosti zlepšiť liečbu pacienta i šetriť financie. TREND sa pozrel, ako taká telemedícina vyzerá na Slovensku v praxi.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Pacient upadol do bezvedomia a tak- zvaný holter, ktorý má na tele, vydal signál mobilnému telefónu. Ten privolal sanitku, v ktorej mu poskytli základné ošetrenie. Kým ho viezli, údaje o jeho zdravotnom stave si už v nemocnici pozeral lekár na tablete. Neskôr si ich premietli aj na veľkoplošnej obrazovke priamo pri posteli pacienta a na diaľku odkonzultovali s kolegami z Maďarska. Aj vďaka tomu mohol byť pacient vyliečený rýchlejšie.

Toto nie je žiadna science-fiction, ale telemedicína. Vývoj moderných technológií si pomaly hľadá uplatnenie aj v slovenskom zdravotníctve. Hoci zaviesť telemedicínu do praxe si štát dal za cieľ už dávnejšie, prácu za neho zatiaľ robia súkromné firmy či lekári nadšenci. Už niekoľko rokov vyvíjajú technologické pomôcky, ktoré môžu nielen ušetriť verejné zdroje, ale v prvom rade pomôcť lepšie a rýchlejšie liečiť pacientov. Niektoré zlepšovacie nápady už v nemocniciach používajú, iné sú práve teraz v testovaní.

Mobil nielen na telefonovanie

Príkladom je spoločnosť Anext, ktorá sa spoločne s ďalšími partnermi podieľa na založení Centra výskumu závažných ochorení a ich komplikácií. V pilotnej časti tohto projektu spolu so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave vyvinuli spôsob, ako na diaľku monitorovať a kontrolovať diabetikov. Štyristo pacientov a dvadsať diabetologických ambulancií to momentálne testuje. Diabetici dostali súpravu s tlakomerom, glukomerom, k tomu mobilný telefón, dátový program i spotrebný materiál na obdobie pozorovania. Ich úlohou je robiť si niekoľkokrát počas dňa merania, pričom namerané hodnoty sa posielajú do výskumného centra.

Neprehliadnite

„Glukomer a tlakomer sme spojili s denníkom diabetika, ktorý je uložený v mobilnom telefóne. Údaje doň sa z týchto prístrojov prenášajú cez Bluetooth automaticky po vykonaní merania pacientom, následne sa odošlú na server, kde sa vyhodnocujú. S takto spracovanými a anonymizovanými dátami potom pracujú výskumné tímy,“ opisuje generálny riaditeľ Anextu Jozef Chamraz.

Vďaka týmto informáciám môžu odborníci skúmať súvislosti medzi správaním pacientov a vývojom ich ochorenia, ale aj nastavovať optimálnu liečbu pre rôzne typy diabetikov. Pacienti zase môžu na základe svojich štatistík konzultovať svoj zdravotný stav s ošetrujúcim diabetológom, ktorý má rovnako prístup k údajom diabetika 24 hodín denne. Zmyslom tejto technológie podľa J. Chamraza nie je nahradiť lekárov, ale pomôcť im.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 27/2015. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Téma - Telemedicína

Tagy zdravotníctvo

Súvisiace články

Telemedicínu na Slovensku stopol nevydarený tender

Telemedicínu na Slovensku stopol nevydarený tender

Ministerstvo zdravotníctva chystá štúdiu uskutočniteľnosti. Tá má definovať aj miesto telemedicíny v zdravotníctve

Na chytrejšiu medicínu nemáme zákony

Prečo sa J&T rozchádza s Mariom Hoffmannom

Fínska dvojička Bratislavy

Uber, Airbnb a bitka o novú ekonomiku

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.