Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Len reči nestačia

09.07.2015, 15:40 | Marián Leško | © 2015 News and Media Holding

Názor | Názor | Keď sa poslanci Národnej rady SR dozvedeli, že o správe generálneho prokurátora budú hlasovať až na ďalšej schôdzi, štyri pätiny z nich okamžite odišli na letné prázdniny.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Názory

Tagy

Názory

Jaromír Čižnár naozaj nemohol svoju správu predniesť s pocitom, že ho ako ústavného činiteľa berie väčšina parlamentu čo i len na vedomie, nieto ešte vážne. Je to škoda, lebo správa, ktorú generálny prokurátor predniesol, stála za pozornosť.

Najskôr povedal, že je absurdné, keď parlament postupuje spôsobom – ak je problém, treba nový zákon. Hoci problém domáceho násilia tu pretrváva, nie je to spôsobené tým, že chýba zákon. To, čo v tejto veci chýba, je podľa J. Čižnára správny prístup polície a prokuratúry, lebo existujúce zákonné možnosti nevyužívajú. Generálny prokurátor nemaľoval veci na ružovo – spomenul, že ak hospodárska trestná činnosť tvorí len 3,8 percenta z celkovej trestnej činnosti, tak je to príznak, že polícia a prokuratúra nerobia svoju prácu dobre. Keď prišla reč na to, ako málo osôb je stíhaných pre tento druh kriminality, priznal, že „je to hrôza“.

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

J. Čižnár nebol kritický len do vlastných radov, ale hovoril aj o ministroch, zanedbávajúcich svoje povinnosti. Ministerstvá zdravotníctva a spravodlivosti „zriaďujú“ detenčný ústav pre odsúdených s duševnou chorobou a páchateľov sexuálnych trestných činov už deväť rokov. O nevyhnutosti ústavu sa začalo hovoriť po tom, keď sexuálny delikvent zneužil a zavraždil dieťa. Generálny prokurátor vie, ako to na Slovensku chodí, lebo povedal: „Tu sa budeme dohadovať dovtedy, kým sa nestane nejaká tragédia, a potom tie peniaze rýchlo nájdeme... ale to už bude neskoro.“

To nie je cynizmus – cynicky sa správajú činitelia, ktorí potrebujú ľudské nešťastie, aby urobili, čo je ich zákonná povinnosť.

Keby poslanci brali svoju zákonodarnú činnosť seriózne, tak by si našli čas, aby sa z prvej ruky dozvedeli, čo majú v zákonoch zmeniť, aby si podozriví z trestnej činnosti nemohli robiť z polície a prokuratúry dobrý deň. J. Čižnár poskytol konkrétne návody, ako treba zmeniť zákon o reštrukturalizácii či zákon o preukazovaní pôvodu majetku, aby na niečo boli. To, čo povedal o absencii trestnej zodpovednosti právnických osôb pred hŕstkou poslucháčov, mali počuť všetci poslanci: „Ja mám taký pocit, že ako keby o tom, či táto úprava bude alebo nebude prijatá, rozhodovali podnikatelia a nie my alebo vy, ktorí o tom máte rozhodnúť.“

Generálny prokurátor predniesol dobrú správu. Ale za to, že ju parlament odignoroval, si môže aj sám. Keď preveroval závažné prípady, v ktorých išlo podozrenie z korupčnej trestnej činnosti, vždy potvrdil, že je v poriadku, keď trestné stíhanie bolo zastavené. Na to, aby všetci brali generálneho prokurátora vážne, len jeho reči nestačia...

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 27/2015. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Názory

Tagy Názory

Súvisiace články

Kto presmeruje, ten má

Kto presmeruje, ten má Res publica

Názor | Názor | Prostriedky, ktorých vyplácanie sa viaže na splnenie konkrétnych podmienok, deviati poslanci Smeru použili na iný účel

Ďalší problémový balíček

Prečo sa J&T rozchádza s Mariom Hoffmannom

Fínska dvojička Bratislavy

Uber, Airbnb a bitka o novú ekonomiku

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.