Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo sa J&T rozchádza s Mariom Hoffmannom

09.07.2015, 04:01 | Lukáš Kvašňák | Xénia Makarová | Ján Kováč | © 2015 News and Media Holding

Drobné problémy spolužitia: debatovať o tom, či skončia odchodom zo skupiny, je predčasné, zatiaľ to nie je téma. Takto tento rok v marci zakladateľ skupiny Istrokapital Mario Hoffmann komentoval informácie TRENDU, podľa ktorých sa jeho spory s Patrikom Tkáčom z J&T vyhrotili do takej miery, že sa otvorene hovorilo o jeho odchode z finančnej skupiny. V súčasnosti je situácia už jasná.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Zdroj: Maňo Štrauch

J&T tento týždeň oficiálne oznámila, že definitívne dorieši svoje biznisové vzťahy s M. Hoffmannom. V Poštovej banke, v J&T Finance Group (JTFG), kľúčovej spoločnosti celej skupiny, a ďalších spoločnostiach za celkovo 500 miliónov eur.

Chceli upratať

M. Hoffmann so skupinou J&T spolupracoval dvadsať rokov. Oficiálne sa ich partnerstvo spečatilo v roku 2013. Vtedy J&T získala väčšinu v Poštovej banke za finančnú pomoc, presahujúcu 270 miliónov eur, pri riešení problémov banky s odpisom polovice hodnoty gréckych štátnych dlhopisov. M. Hoffmann mal zasa získať 24 percent v JTFG, spájalo sa to so zvýšením kapitálu skupiny o 150 až 200 miliónov eur.

Samotný finančník kapitálové posilnenie v marcovom rozhovore pre TREND vysvetlil takto: „Naša dohoda hovorí o podiele a potom sú tu ešte nejaké finančné transakcie. Máme aj zmluvu o prevode podielu v banke na J&T, aj tá niečo deklaruje, nejaké valuácie, doplatky. K tomuto by som sa úplne detailne nechcel vyjadrovať, ale celá naša dohoda je vybalansovaná nejakým spôsobom.“

Kapitál v JTFG sa zvyšoval tento rok v máji. No súviselo to so vstupom nového čínskeho investora. Čínska súkromná spoločnosť CEFC Shanghai International Group Limited z holdingu China Energy Company Limited (CEFC) získala päťpercentný podiel. Podiely vlastníkov Jozefa Tkáča a Ivana Jakaboviča klesli na zhodných 47,5 percenta. Základný kapitál JTFG sa podľa českého obchodného registra (JTFG je firma registrovaná v ČR) zvýšil zo 604 miliónov eur na aktuálnych 636 miliónov eur.

Neprehliadnite

M. Hoffmann sa na tejto akcii nezúčastnil. Už vtedy sa špekulovalo, že okrem sporov vnútri skupiny je za otáľaním s vyriešením vlastníckych vzťahov aj nedostatok kapitálu na strane M. Hoffmanna. Ani vlani sa nezúčastnil zvyšovania kapitálu v Poštovej banke, čím jeho podiel klesol z 94 percent v roku 2011 na 8,4 percenta.

Ak by sa pri výpočte kúpnej ceny tohto podielu Istrokapitálu vychádzalo len z vlastného kapitálu Poštovky, teda účtovnej hodnoty, vyšla by na necelých 47 miliónov eur. Tomáš Drucker, šéf Slovenskej pošty, ktorá v banke vlastní pol druha percenta, vo februárovom rozhovore pre TREND odhadol jej hodnotu na 700 až 800 miliónov eur. V takom prípade by sa kúpna cena mohla hýbať okolo 70 miliónov eur.

Celkovo má v rámci vyrovnania vzťahov M. Hoffmannovi smerovať 500 miliónov eur. Za podiel 8,4 percenta v Poštovej banke, za 24 percent v JTFG a 9,9 percenta v J&T Private Equity Group, ktoré finančníci ocenili celkovo na 400 miliónov. Za ďalších sto miliónov nadobudne J&T 10 percent v spoločnosti Axon Neuroscience SE, ktorá patrí do portfólia Istrokapitalu SE a vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe na báze tau proteínu. Liek je po ukončení prvej fázy klinických skúšok na ľuďoch.

„Chápem jeho rozhodnutie ísť vlastnou cestou, a preto sme mu ponúkli možnosť odkúpenia jeho podielov, ktorú prijal. Vzájomne budeme spolupracovať na projekte výskumu Alzheimerovej choroby,“ komentoval vyrovnanie Patrik Tkáč, podpredseda predstavenstva J&T Finance Group SE. „Rozhodol som sa venovať svojim osobným aktivitám a najmä aktivitám v spoločnosti Axon Neuroscience. Mojím zámerom je vynakladať na tento projekt väčšinu môjho času aj energie,“ reagoval Mario Hoffmann.

Nešťastné dlhopisy

M. Hoffmann podľa informácií TRENDU s výnimkou Poštovej banky nemal v poslednom čase projekt, ktorý by mu generoval väčší objem hotovosti. Navyše, sám bude potrebovať peniaze.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Hoffmann, J&T, Tkáč

Súvisiace články

S upratanou štruktúrou do súboja o Sberbank

S upratanou štruktúrou do súboja o Sberbank

J&T, Penta a belgická skupina KBC (na Slovensku vlastní ČSOB banku a jej finančné dcéry) podľa čiastočne potvrdených informácií intenzívne súperia o kúpu Sberbank Slovensko.

Fínska dvojička Bratislavy

Uber, Airbnb a bitka o novú ekonomiku

Ako riadime Koh-i-noor? Každý syn niečo vie

Len reči nestačia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.